Aktualności

NUMER ALARMOWY 997 W LESZNIE NIE BĘDZIE JUŻ OBSŁUGIWANY PRZEZ POLICJANTÓW

Data publikacji 13.11.2018

Leszno jest kolejnym miastem, w którym numer alarmowy 997 będzie przełączany na numer 112. Od 15 listopada br. osoba dzwoniąca na numer 997 zostanie przekierowana do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Po odsłuchaniu informacji obsługa infolinii zadecyduje, jakie służby ratunkowe wysłać na miejsce zdarzenia.

             W czwartek, 15 listopada br. w Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. 

               Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatorów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

            Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

                 W związku z tym przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.