Aktualności

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Lesznie

Data publikacji 16.11.2018

Corocznie w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Śmierć na drodze to wydarzenie nagłe i traumatyczne. Leszczyńscy policjanci postanowili włączyć się w obchody tego dnia i przeprowadzić akcję profilaktyczno – informacyjną w rejonie jednego z najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych w Lesznie.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zaprosiła państwa członkowskie i międzynarodową społeczność do obchodzenia tego dnia, w trzecią niedzielę listopada. W tym roku jest to dzień 18 listopada.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ma być wyrazem pamięci o osobach, które straciły życie w wypadkach drogowych oraz ich rodzinach, ale także przypominać jak ważne jest zachowanie środków ostrożności na drodze, gdzie można swoje życie lub ukochanej osoby stracić w jednej chwili.

Leszczyńscy policjanci włączając się w obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przeprowadzili akcję profilaktyczno – informacyjną zmierzając przez to do ograniczenia najtragiczniejszych wypadków drogowym. Miejscem przeprowadzenia akcji był rejon jednego z najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych w Lesznie przy ul. 55 Pułku Piechoty, przez które prowadzi także droga dla rowerów. W ostatnim czasie policjanci odnotowali tam potrącenia pieszych i rowerzystów.

Aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli bardziej widoczni na drodze, funkcjonariusze rozdawali im elementy odblaskowe, jednocześnie przypominając podstawowe zasady bezpieczeństwa. Odblaski zostały ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie.

Niestety policyjne statystyki wskazują, że gro osób ginie właśnie na oznakowanych przejściach dla pieszych.

Dlatego po raz kolejny Policja apeluje do pieszych i kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Kierowco! Zawsze dojeżdżając do KAŻDEGO oznakowanego przejścia dla pieszych zwolnij i skup swoją uwagę. Jeśli Ci na to pozwala Twoja kultura - zatrzymaj auto i przepuść przechodnia, aby mógł bezpiecznie pokonać jezdnię.

Piesi! Przepisy nie zezwalają Wam ślepo wchodzić, na przejście dla pieszych bezpośrednio pod koła nadjeżdżającego samochodu. Jesteście zobowiązani do upewnienia się, czy w bezpieczny sposób możecie pokonać jezdnię. Macie pierwszeństwo przed pojazdem dopiero wtedy, gdy znajdujecie się już na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Policja apeluje do młodych ludzi i ich rodziców, z prośbą o uwrażliwienie i edukację w zakresie bezpiecznego korzystania ze smartfonów, telefonów i słuchawek podczas poruszania po drodze. Natomiast mając na względzie krótsze, mgliste i ciemne jesienno – zimowe dni zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, także w mieście, w terenie zabudowanym.

 

Monika Żymełka