Domowi Oszuści - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Domowi Oszuści

DOMOWI OSZUŚCI


          Złodzieje znajdują tysiące sposobów by pozbawić nas pieniędzy. Dziś przestępcy bardziej niż kiedykolwiek wykorzystują naszą naiwność, korzystają z faktu, że codziennie do naszych drzwi pukają przedstawiciele różnych firm handlowych, usługowych itp. Podszywają się pod przedstawicieli takich firm czy urzędów aby wzbudzić nasze zaufanie co pozwoli im bezkarnie być wpuszczonym do mieszkania. Dopiero po ich wyjściu okazuje się, że straciliśmy oszczędności całego życia.

                                                                                  Co robić?

          Jeżeli nie znamy osoby, która chce nas odwiedzić lub tylko prosi przez domofon o otwarcie drzwi, należy wszelkimi dostępnymi sposobami sprawdzić jej tożsamość lub najlepiej nie otwierać. Nie należy bać się żądać okazania legitymacji służbowej i dowodu tożsamości: kto ma uczciwe zamiary takie dokumenty okaże.

          Szczególną ostrożność policja zaleca osobą samotnym i starszym. W takich przypadkach jak wyżej nie należy ryzykować otwierania drzwi nawet z zamiarem sprawdzenia tożsamości takiej osoby, możemy jedynie poprosić ją o przyjście w innym terminie kiedy nie będą sami a w przypadkach nie cierpiących zwłoki niech poproszą sąsiada o pomoc. Ważną rzeczą jest zamontowanie w drzwiach wizjera oraz łańcucha, który ograniczy do niezbędnego minimum otwarcie drzwi.

          Bardzo ważne jest nauczenie zasad ostrożności naszych dzieci. Pozostawione samotnie w domu powinny mieć całkowity zakaz otwierania drzwi osobom obcym.

          Generalnie powinna obowiązywać zasada: jeśli nie jesteś pewien kim jest osoba składająca wizytę – pozostaw ją za drzwiami. W przypadku kiedy taka osoba staje się nachalna i natarczywa – natychmiast dzwońmy na Policję tel. 997. Starajmy się zapamiętać w takim przypadku jak najwięcej szczegółów: wygląd ( rysopis, ubiór), numer rejestracyjny samochodu, którym dana osoba przyjechał itp.