Pedofilia - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

PEDOFILIA

W ostatnim czasie środki masowego przekazu informują nas o zatrzymaniach w kraju Pedofilii. Problem ten mało znany na naszym terenie, choć podobne przypadku w przeszłości leszczyńska Policja odnotowywała. Mało znany to nie znaczy, że problem ten ma być przez nas przemilczany. Wiemy co to jest pedofilia, gwoli przypomnienia przypomnę, że Pedofilia to dewiacja polegająca na skłonności do kontaktów seksualnych z dziećmi.
Ponieważ dzieci są ufne, łatwowierne, łatwe do przekupienia są dla pedofila ofiarą niemalże idealną.

To trudne do wykrycia przestępstwa, gdyż dotyczy to sfery, o której dziecko nie potrafi mówić. To my rodzice musimy potrafić rozmawiać o tak delikatnych sprawach z naszymi dziećmi a zarazem uczyć je jak maja się zachowywać.

Podstawowym zachowaniem dziecka w domu to nie wpuszczanie obcych do domu pod nieobecność rodziców.

Innym zachowaniem naszego dziecka a które powinniśmy mu wpoić aby nie stało się ofiarą Pedofila to:

 • unikanie miejsc odosobnionych;
 • nie reagowanie na ulicy na zaczepki;
 • nie powinno bać się powiedzenia “nie” w przypadku otrzymania propozycji pójścia z nieznajomym do jego mieszkania, przejażdżki samochodem itp.;
 • należy wpoić dziecku, że ma prawo krzyczeć, gryźć, kopać w przypadku kiedy by było do czegoś zmuszane.

Koniecznym jest też obserwowanie naszego dziecka i wychwytywanie wszystkich niepokojących nas zjawisk, polegać one mogą na:

- dziwnych opowiadaniach o nieznajomych;

 • strach przed kontaktem z niektórym osobami;
 • używaniu słów dotyczących zachowań seksualnych.

Takich zachowań naszego dziecka nie wolna nam bagatelizować a swoimi spostrzeżeniami i o pomoc należy zwrócić się do specjalistów z Policji.

PEDOFILIA INTERNETOWA

W większości gospodarstw domowych stałym elementem wyposażenia stały się komputery, to do pracy, to do zabawy. Większość posiadaczy komputerów ma też dostęp do internatu. Pomimo wielu zalet jakie ma internet, ma on też swoje ciemne strony.

Największą ciemną stroną jest działalność Pedofilii na stronach internatowych.

My dorośli nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tych zagrożeń, nie sprawdzamy co nasze dzieci robią bawiąc się na komputerze.

Na taki brak zainteresowania czyhają Pedofile. Pedofil bardzo często korzysta w sieci internetowej z komunikatorów, serwisów internetowych czy randkowych.

Bardzo dobry narzędziem dla pedofila są strony www prowadzone przez dzieci oraz bardzo popularne w ostatnim czasie wirtualne pamiętniki. Działa tam gdzie jest przekonany, że znajdzie swoją ofiarę. Bez różnicy jaki internetowy portal wybierze czy posłuży się nim Pedofil, to działanie jego będzie zawsze takie same, a mianowicie będzie on stopniowo zdobywał zaufanie naszego dziecka odszywając się np. za rówieśnika naszego dziecka. Działaniem tym będzie dążył do realnego spotkania z naszym dzieckiem.

Możemy jednak ochronić nasze dziecko przed takim człowiekiem, ale żeby ochronić sami musimy wiedzieć o zagrożeniach i uświadamiać je sobie. Kluczem do bezpieczeństwa jest rozmowa z naszym dzieckiem.

W tym miejscu Komenda Miejska Policji w Lesznie pragnie wam rodzicom przekazać kilka rad jak chronić nasze dzieci przed Internetowym pedofilem:

 • ustaw komputer w miejscu ogólnie dostępnym, abyś w każdej chwili mógł mieć wgląd na ekran;
 • interesuj się jakie strony internetowe przegląda twoje dziecko;
 • wytłumacz dziecku, że osoba podająca się za rówieśnika może okazać się dorosłym mężczyzną;
 • wytłumacz dziecku aby nie podawało swoich danych osobowych ( imienia, nazwiska, lat, adresu czy telefonu);
 • wytłumacz dziecku, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w internecie, lecz kiedy już zgodzimy się na takie spotkanie, ustalmy miejsce spotkania i na takie spotkanie idziemy z dzieckiem;

Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenie lub wątpliwość co do poznanej osoby poradź się specjalisty w tej dziedzinie lub przyjdź na Policję.

W Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie funkcjonuje Zespół ds. Nieletnich, w którym pracują Policjantki przeszkolone do pracy z dziećmi między innymi pod kątem przestępstw seksualnych na ich szkodę.