Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

24.06.2011r.

wakacje_2011Rozpoczęły się wakacje. Większość z naszych pociech nie wyjedzie na obozy, kolonie lub do rodziny. Będą siedzieć w domu lub krążyć po ulicach i podwórkach. To my dorośli rodzice, musimy zapewnić im bezpieczny wypoczynek.

Komenda Miejska Policji w Lesznie w ramach prowadzonych w dniach od 23 czerwca do 31 sierpnia 2011r. działań pod kryptonimem „Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży” chce przekazać wam rodzicom kilka rad, które pomogą ochronić wasze dziecko przed niebezpieczeństwem.

·         Co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać ( zaczepki nieznajomych, propozycje pokazania czegoś atrakcyjnego w odległym od domu miejscu lub przejażdżki samochodem z nieznajomym ).

·         Nauczmy swoje dziecko, aby pod naszą nieobecność w domu nikomu obcemu nie otwierało drzwi.

·         Zwracajmy  uwagę na sposób przechowywania kluczy od domu, które posiada nasze dziecko. Najlepiej aby przechowywało je w zamkniętej kieszeni, a nie na szyi lub pod wycieraczką.

·         Zapewnijmy dziecku bezpieczną zabawę w domu, zabezpieczając dojście do instalacji gazowej i elektrycznej oraz do urządzeń do nich podłączonych.

·         Poprośmy sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych kręcących się koło naszego domu.

·         Jeśli posiadamy telefon w domu, dzwońmy o różnych porach dnia i sprawdzajmy co robi nasze dziecko.

·         Schowajmy przed dzieckiem lekarstwa.

·         Nie ujawniajmy przed dzieckiem miejsc przechowywania rzeczy wartościowych (pieniądze, biżuteria ).

·         Wyjaśnijmy dziecku jak ma zachować się w razie zagrożenia oraz koniecznie zostawmy mu numer telefonu na Policję.

·         Poznajmy dokładnie rozkład zajęć dziecka.

·         Poznajmy jego kolegów i koleżanki. Zapiszmy ich nazwiska i numery telefonów.

·         Nie zezwalajmy na późne spacery.

·         Traktujmy dziecko poważnie. Nie należy lekceważyć nawet drobnych przejawów niesubordynacji, prób okłamywania i przejawów złego humoru.

Każdego lata nad zbiornikami wodnymi  pojawiają się amatorzy kąpieli. Powinniśmy uświadomić nasze dzieci jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie kiedy będą korzystać z miejsc gdzie kąpiele są zabronione lub tam gdzie brak jest nadzoru ze strony ratownika. Takie zbiorniki wodne stanowią dużą pokusę dla naszych dzieci co często kończy się tragedią. Niestety, dzieci często sobie z tego nie zdają sprawy. W naszym interesie leży aby nasze dziecko korzystało z bezpiecznego kąpieliska.

Powyższe rady powinni sobie wziąć do serca wszyscy opiekunowie dzieci w organizowanych półkoloniach, koloniach czy obozach na terenie naszego miasta i powiatu.  

Rozpoczynający się okres wakacyjny to bardzo pracowity okres dla policjantów ruchu drogowego.  Policjanci, jak co roku, spodziewają się, że na drogach będzie wzmożony ruch zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów. Aura sprzyja też korzystaniu z motorów, motorowerów i skuterów, które stają się coraz bardziej popularne. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo funkcjonariusze ruchu drogowego czynnie włączą się do akcji „Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży”. Kontrole prędkości, przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia najmłodszych, sprawdzanie stanu technicznego pojazdów, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych i zażywających środki odurzające użytkowników dróg - to podstawowe założenia tej akcji.

 

Z policyjnych statystyk wynika, że głównymi przyczynami wypadków są:

- nadmierna prędkość połączona z brawurą, szczególnie młodych kierowców i motocyklistów,               

- nietrzeźwość prowadzących pojazdy,

- nieprawidłowe wykonywanie manewrów, głównie wyprzedzania,

- rażące błędy pieszych (przebieganie przez jezdnię, wtargnięcie zza stojącego pojazdu),

- pozostawienie dzieci bez opieki,

- nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów.

 

Jak co roku policjanci z „drogówki” będą kontrolować autokary przewożące dzieci na letni wypoczynek. Stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowcy można sprawdzić przed wyruszeniem autobusu w trasę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy zadzwonić pod numer 997 . Na miejsce przybędzie funkcjonariusz i dokona kontroli. Niestety, podczas wakacji policja odnotowuje zdarzenia z udziałem dzieci. Dlatego funkcjonariusze apelują do rodziców, by przeprowadzali z nimi rozmowy.