Bezpieczna działka - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Bezpieczna działka

 26.07.2011r.

burglary2.jpg

Sezon działkowy w pełni. Właściciele ogródków prowadzą prace porządkowe, wystawiają meble ogrodowe i urządzenia potrzebne w takim miejscu. Zdarza się, że w słabo zabezpieczonych altankach pozostawiane są radioodbiorniki, grille, kuchenki i butle gazowe i droższy sprzęt ogrodniczy typu kosiarki itp. Na takie okazje czekają złodzieje. Warto, więc pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego, co przywozimy i zostawiamy na działkach.

Pracując na działce ogrodowej częstokroć nie zwracamy uwagi na osoby obce kręcące się po terenie działek. Podczas wykonywania działkowych prac często pozostawiamy otwartą altanę, która kusi złodzieja. Do takiego zdarzenia doszło w Lesznie na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych przy ul. Dożynkowej, gdzie sprawca wykorzystując nieuwagę działkowczyni i fakt otwartej altany, wszedł do niej i skradł na jej szkodę torebkę z zawartością jej dokumentów osobistych, kart bankomatowych oraz pieniędzy w kwocie 140zł.


Aby Twoja działka była bezpieczna, Pamiętaj!

 

- Drogiego sprzętu (kosiarki, piły, sprzęt elektroniczny) najlepiej nie zostawiać na działce. Lepiej zabrać go ze sobą i przechowywać w dobrze zabezpieczonym pomieszczeniu.
- Jeżeli nie mamy możliwości wożenia tego typu sprzętu ze sobą, warto ograniczyć go do minimum, nie narażając się niepotrzebnie na straty.
- Pozostawiane przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić    dokumentację fotograficzną, należy zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi.
- Altankę lub działkowy domek należy zabezpieczyć tak, jak własne mieszkanie.
- Wartościowe urządzenia po użyciu najlepiej od razu schować - stojący na działce sprzęt informuje złodzieja o zasobach właściciela działki.
- Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
- Przed opuszczeniem działki należy schować wszystko, co może stanowić wartość dla złodzieja, a nam utrudnić następny pobyt.
- Pozostawione na działce wartościowe przedmioty nie powinny być widoczne z zewnątrz lub okien altanek.
- O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznaj sąsiadów, wymieńcie się telefonami i zwracajcie uwagę na wasze działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
- Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym mamy swoją działkę.