Grzybobranie - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Grzybobranie

04.09.2012r.

grzyby_1Zbliża się jesień, czyli tradycyjny czas zbierania grzybów, coraz więcej osób wybiera się na wycieczki do okolicznych lasów w celu zbierania tych właśnie owoców natury. W związku z powyższym warto przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa.  

  Po pierwsze należy się odpowiednio przygotować do wyjścia z domu, czyli zwrócić uwagę na ubiór. Odzież, którą zakładamy do lasu powinna być wygodna, stosowna do warunków atmosferycznych a najlepiej warstwowa, aby móc w każdej chwili gdy zrobi się nam zbyt ciepło lub zimno zdjąć np. kurtkę, czy też założyć pelerynę gdy zacznie padać. Buty koniecznie wygodne! Zabieramy oczywiście koszyk na grzyby, jednak warto mieć również ze sobą plecak, do którego zabierzemy także coś do picia oraz jedzenie, np. batonik, który ma dużo kalorii i w razie potrzeby dostarcza sporo energii. Poza tym osoby, które zażywają regularnie leki, powinny zabrać je również ze sobą. Nigdy nie wiadomo, czy nie spędzimy w lesie więcej czasu niż planowaliśmy, tym bardziej jeżeli wybieramy się do lasu którego dobrze nie znamy.
  Na wypadek sytuacji wyjątkowych, trzeba mieć ze sobą również chociaż jeden jałowy opatrunek a przede wszystkim naładowany telefon komórkowy. Przed wyjściem należy powiadomić pozostałych członków rodziny lub znajomych, gdzie idziemy i o której godzinie planujemy powrót do domu.
  Gdy wybieramy się do lasu samochodem bezwzględnie parkujemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, pozostawiając auto na parkingu należy pamiętać o dokładnym zamknięciu drzwi i okien pojazdu oraz o tym by nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w widocznym miejscu. Pamiętajmy również o tym, że w lesie nie hałasujemy, gdyż możemy spłoszyć zwierzęta. Śmieci zbieramy do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabierajmy je ze sobą, aby wyrzucić je do miejskiego kontenera, poza tym nie rozpalamy ogniska pod drzewami, ponieważ w ten sposób możemy zaprószyć ogień, jak również nie niszczymy leśnej roślinności.
  I wreszcie samo zbieranie grzybów. Istnieje wiele gatunków grzybów – w Polsce można znaleźć ich około 5000, jednak nie wszystkie z nich nadają się do jedzenia. Doświadczeni grzybiarze wiedzą, jakie są charakterystyczne cechy najsmaczniejszych grzybów jadalnych, dzięki czemu mogą cieszyć się ich smakiem. Grzybiarze-amatorzy powinni zawsze mieć ze sobą podręczny atlas grzybów, z którym będą mogli skonfrontować znaleziony okaz.
  Grzybobranie to wspaniały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, niestety nawet najbardziej doświadczony grzybiarz może pomylić grzyba trującego z jadalnym z uwagi na ich podobieństwo dlatego apelujemy o rozwagę i niezbieranie grzybów, co do których nie mamy 100-procentowej pewności, że są jadalne. Powinno się sięgać po wyłącznie znane gatunki, a jeśli nie mamy pewności, jeszcze przed obraniem i przekrojeniem zapytajmy bardziej doświadczonych. Po dalszych wątpliwościach grzyb należy wyrzucić!