Bezpieczeństwo nad wodą - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Bezpieczeństwo nad wodą

bezpiecznie_nad_wodaOkres urlopowy praktycznie w połowie za nami. Jednak wciąż wiele osób, gdyż warunki atmosferyczne tego lata są nadzwyczaj sprzyjające, nawet jeśli nie korzysta ze zorganizowanych form wypoczynku, stara się wyjechać choćby nad jezioro. Czas spędzony nad wodą sprawia wiele radości, szczególnie najmłodszym, niesie jednak za sobą wiele niebezpieczeństw. Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa...

         Pierwszą i najważniejszą zasadą bezpiecznego spędzania czasu nad wodą jest zdrowy rozsądek. Z tego warunku płyną wszystkie kolejne. A zatem trzeba przede wszystkim ze spokojem wszystko zaplanować i mądrze podejmować decyzje, co do miejsca spędzania wolnego czasu. Ważne by się kapać w miejscach strzeżonych. Takie wyznaczone i dozorowane kąpieliska są najlepszym miejscem do aktywnego spędzania czasu w wodzie.

 

            Po drugie, należy unikać tzw. dzikich plaż. W tych miejscach ukształtowanie dna jest nieznane i może się okazać, że nawet kilka metrów od brzegu jest bardzo głęboko. Bezwzględnie nie wolno się kąpać w gliniankach, żwirowniach i innych tego typu zbiornikach. Ukształtowanie dna jest tam nieprzewidywalne, a do tego często znajdują się tam różne przedmioty stanowiące zagrożenia dla kąpiących się.

 

            Po trzecie trzeźwość. Jest rzeczą oczywistą, że spożyty alkohol obniża percepcję, a także ogranicza motorykę człowieka. Takie działanie alkoholu lub innych podobnie działających używek może prowadzić do tragicznych skutków. W tym miejscu należy zauważyć, że znowelizowana Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych pozwala zarządcy obszaru wodnego na niewpuszczenie lub żądanie opuszczenia tego terenu przez osobę, której zachowanie wskazuje na stan nietrzeźwości lub działanie środka odurzającego.

 

Należy podkreślić, że ustawa wprowadza karę grzywny dla osoby, która prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający niemechaniczny np. kajak będąc w stanie po spożyciu alkoholu, nietrzeźwości lub będącej pod wpływem środka odurzającego.

Policjanci patrolujący na motorówkach tereny jezior z całą stanowczością będą stosowali środki represji wobec osób rażąco naruszających przepisy dot. obszarów wodnych.

          Po piąte, przed rozpoczęciem kąpieli należy wykonać kilka podstawowych ćwiczeń: skłony, pompki, przysiady. Pobudza to i przygotowuje organizm do wysiłku fizycznego. Należy zanurzać się stopniowo, wchodząc do wody schładzać twarz, kark oraz okolice klatki piersiowej. Gwałtowne zanurzenie się np. poprzez skok do wody grozi szokiem termicznym.

 

 

KIEDY NIE NALEŻY WCHODZIĆ DO WODY:

 

-        gdy wywieszona jest czerwona flaga

-        gdy jesteś zmęczony lub źle się czujesz

-        gdy jest ci zimno

-        po dłuższym przebywaniu na słońcu

-        po zjedzeniu obfitego posiłku lub gdy jesteś głodny

-        kiedy temperatura wody nie przekracza 14 stopni Celsjusza

-        po zmroku, późnym wieczorem

-        gdy nadchodzi burza

-        gdy fala przekracza 70 cm

-        gdy występują silne prądy

 

 

KIEDY NALEŻY SZYBKO WYJŚĆ Z WODY:

 

-        kiedy ratownik wzywa do wyjścia z wody lub wywiesz czerwoną flagę

-        gdy jest ci zimno i masz dreszcze

-        zawsze gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni

-        gdy nastąpiło nagłe pogorszenie pogody

 

 

Tekst przygotowany w oparciu o broszurę Ministerstwa sportu:  www.msport.gov.pl/turystyka