Policja o bezpieczeństwie w czasie wakacji - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Policja o bezpieczeństwie w czasie wakacji

25.06.2014r.

p1030348Dzisiaj policjanci Komendy Miejskiej Policji w Lesznie spotkali się z dziećmi leszczyńskich szkół i przedszkoli rozmawiając z nimi o bezpiecznych wakacjach oraz przybliżając charakterystykę zawodu policjanta. Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, pobytu nad wodą, w lesie i w górach.

                          Zbliżają się wakacje. Czas zabaw, wypoczynku w domu, nad wodą, w lesie i górach. To okres radości, zabaw, upałów oraz przejażdżek rowerowych. Część dzieci w tym czasie pozostaje pod opieką dyżurujących przedszkoli, półkolonii organizowanych w różnych instytucjach, ale inni spędzą ten wolny czas w domu lub u dziadków. Bywa i tak, że nieco starsze dzieci pozostają w domu bez opieki osoby dorosłej, kontaktując się telefonicznie w ciągu dnia z pracującymi rodzicami. Musimy jednak pamiętać o tym, że wakacje to dla dzieci okres różnych niebezpieczeństw i zagrożeń. O tych zagrożeniach oraz bezpieczeństwie nad wodą, w lesie, w górach, na podwórku i w domu rozmawiali dzisiaj policjanci z przedszkolakami kończącymi swoją przygodę z przedszkolem oraz z uczniami leszczyńskiej szkoły.
 
Policja przypomina kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa dzieci nad wodą:
 
- dzieci, które nie ukończyły 7 lat mogą korzystać z kąpielisk i przebywać w ich pobliżu tylko pod opieką osób dorosłych,
 
- kapać się należy w miejscach do tego przeznaczonych, strzeżonych, tam nad bezpieczeństwem czuwa ratownik,
 
- bezwzględnie nie należy skakać do wody z pomostów itp.
 
- korzystając ze sprzętu pływającego zawsze należy sprawdzać jego sprawność i bezwzględnie zakładać kamizelkę ratunkową,
 
- korzystając z materaca lub pontonu nie należy odpływać zbyt daleko brzegu,
 
- przed wejściem do wody należy stopniowo schładzać rozgrzane słońcem ciało, aby nie doznać szoku termicznego.
 
Przestrzeganie tych kilku zasad może uchronić kapiącego od tragedii. Jak wskazują policyjne statystyki, każdego roku w Polsce dochodzi do kilkunastu utonięć w okresie letnim. Najczęstszymi przyczynami są brawura i brak realnej oceny swoich możliwości podczas korzystania z wody.
 
{galeria}AKTUALNOSCI_2014/CZERWIEC/WAKACJE{/galeria}