Zadbaj o swój dom w czasie świąt - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Zadbaj o swój dom w czasie świąt

31.10.2014r.

logoDziś rozpoczyna się weekend związany z Dniem Wszystkich Świętych. To czas, w którym wyjeżdżamy na groby bliskich, spotykamy się z rodziną lub po prostu wychodzimy na cmentarze. Wyjeżdżając, choćby na krótko, nie zapominajmy o naszym mieszkaniu lub domu. W trakcie świąt nasze domy są częściej narażone na obserwacje złodziei i kradzieże z włamaniami.

                          Z obserwacji Policji wynika, iż podczas świątecznych weekendów, obfitujących w spotkania i wyjazdy rodzinne, częściej niż zwykle dochodzi do włamań do mieszkań i domów. Bywa, że obiekty są obserwowane przez złodzieja, który doskonale zna nasz harmonogram dnia, orientuje się ile osób zamieszkuje w lokalu oraz w jakiej porze nikogo nie zastanie w domu. Niekiedy wystarczy udać się na niedługą chwilę do sklepu, czy kościoła, a w tym czasie w naszym domu rozpanoszy się niepowołany gość.
 
Szanowni Państwo!
 
Nigdy nie myślcie, że problem włamania nas nie dotyczy, że nasze mieszkanie jest odpowiednio zabezpieczone. Nie znamy dnia, ani godziny kiedy dobytek naszego życia może paść ofiarą złodzieja. Nie ma 100% zabezpieczenia przed włamywaczami, ale sami możemy zminimalizować ryzyko włamania lub utraty kosztownych i znaczących dla nas przedmiotów.
 
Oto kilka rad i wskazówek, jak ustrzec się przed przykrymi zdarzeniami:
 
• zawsze zamykajmy drzwi na klucz, choćbyśmy wychodzili tylko wyrzucić śmieci,
• szczelnie zamykajmy okna, nie pozostawiajmy klamek w pozycji rozszczelnienia,
• nigdy nie pozostawiajmy kluczy w „umówionym” miejscu,
• gdy wyjeżdżamy na kilka dni, poinformujmy o tym zaufanego sąsiada, pozostawmy kluczyk od skrzynki, niech wyjmuje twoją korespondencję i zbiera ulotki,
• zabezpieczmy swoje kosztowności – najlepiej przechowywać je w skrytce w banku, a pieniądze wpłacić na konto. Nie sprawdzają się już skrytki w lodówce, pod materacem, czy w pojemnikach z mąką,
• jeżeli masz w domu zamontowany alarm lub system monitorujący to uruchom go kiedy opuszczasz dom,
• nie wpuszczajmy do domu obcych osób, które chcę coś sprzedać, zareklamować jakiś towar, proszą o szklankę wody, rozmienienie pieniędzy lub chcą wykonać jakąś usługę itp.
• zawiadom policję, kiedy zaniepokoją cię odgłosy lub wizyta obcych osób u sąsiadów podczas ich nieobecności. Nagła przeprowadzka, wynoszenie telewizora, wizyta kilku panów, szczekający pies powinny wzbudzić twoją podejrzliwość,
• nie ma lepszego zabezpieczenia niż czujny sąsiad, który o stwierdzonych nieprawidłowościach poinformuje policję, a nie zachowa ich wyłącznie dla siebie.