Rowerzyści, bądźcie ostrożni! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Aktualności

Rowerzyści, bądźcie ostrożni!

Data publikacji 22.07.2020

Aż 11 spośród 23 wypadków drogowych, które w ostatnim miesiącu odnotowała leszczyńska Policja, było z udziałem rowerzystów. Policja apeluje do kierowców jednośladów o rozważną jazdę i przestrzeganie przepisów drogowych, natomiast do kierowców samochodów o wzajemne poszanowanie oraz uwagę i ostrożność względem rowerzystów!

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, troska o dobrą widoczności, ostrożność oraz ograniczone zaufanie do kierowców samochodów i pieszych zdecydowanie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Niestety niejednokrotnie okazuje się, że kierowcy jednośladów, albo dostatecznie nie znają przepisów ruchu drogowego i oznakowań związanych z ruchem rowerowym, albo wykazują się celowym ignorowaniem prawa.

Policjanci z przykrością zauważają, że dorośli rowerzyści wykazując lekceważący stosunek do obowiązujących przepisów, wskazują niewłaściwe wzorce dzieciom i młodzieży, z którymi wybierają się na przejażdżki rowerowe. Mowa tu np. o przejeżdżaniu rowerem przez oznakowane przejście dla pieszych, rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy, czy tolerowanie przewożenia innej osoby na ramie pojazdu.

Tylko w ostatnim miesiącu leszczyńscy policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu 23 wypadków drogowych, z których połowa, bo aż 11 było z udziałem rowerzystów (w których 13 osób zostało rannych). Spośród kontrolowanych w ostatnim czasie 70 rowerzystów, aż 50 popełniło wykroczenia drogowe.

Najczęstrzymi błędami rowerzystów są:

- jazda rowerem po chodniku,

- jazda rowerem po oznakowanym przejściu dla pieszych,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub innemu rowerzyście,

- zjechanie z drogi dla rowerów, czy chodnika wprost pod koła pojazdu.

 

Rowerzysta i pieszy to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, więc we wzajemnym zderzeniu narażeni są na znacznie poważniejsze obrażenia ciała, aniżeli kierowcy samochodów.

Policja apeluje, aby swoją trasę dojazdu w miejsce docelowe, zaplanować w taki sposób, aby w miarę możliwości korzystać wyłącznie z dróg rowerowych. Zapoznajmy się z podstawowymi przepisami i oznakowaniem dedykowanym rowerzystom. Apelujemy o wzajemne poszanowanie pieszych, rowerzystów i kierowców samochodów. Wszyscy kierowcy są pieszymi, natomiast nie każdy pieszy jest kierowcą i nie musi zdawać sobie sprawy z pewnych zachowań i reakcji drogowych.

Monika Żymełka