Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie zakazu noszenia broni na obszarze miasta Poznania

Data publikacji 09.11.2008
0001W dniach od 27 listopada 2008r. do 15 grudnia 2008r. w Poznaniu odbędzie się Konferencja Klimatyczna (KIOTO COP 14) którego organizatorem jest strona polska. W związku z powyższym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rozporządzeniem z dnia 17 października 2008 r. (zgodnie z art. 33 ust. 1 Ustawy o broni i amunicji) wprowadził czasowy zakaz noszenia broni na obszarze miasta Poznania.

Zakaz ten dotyczy co prawda zakazu noszenia broni, niemniej jednak zgodnie z art. 10 ust. 4a cytowanej Ustawy, noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania broni przez osobę posiadającą pozwolenia na  broń( również przewożenie)

Osoba naruszająca zakaz noszenia broni wprowadzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych podlega karze aresztu lub grzywny, a także można orzec przepadek broni i amunicji, chociażby przedmioty te nie stanowiły własności sprawcy (np. posiadane na podstawie umowy użyczenia) - art. 51 ust. 2 pkt 10 i ust. 4 Ustawy o broni i amunicji.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 52 poz. 525 ze zmianami) jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają , minister właściwy do spraw wewnętrznych może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, na obszarze całego państwa lub na określonych obszarach, zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni lub niektórych jej rodzajów na czas określony.

Zakaz , o którym mowa dotyczy wszystkich osób posiadających broń zgodnie z przepisami Ustawy o broni i amunicji w wyłączeniem osób posiadających broń na podstawie świadectwa broni wydanego podmiotom, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1,2 i 6 czyli:

- przedsiębiorcy i jednostki organizacyjne, które na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony (pkt 1),

- Przedsiębiorcy, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji (pkt 2)

- urzędy, instytucje, zakłady, przedsiębiorcy i inne przedmioty, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu (pkt 6)

Oraz z wyłączeniem osób, o których mowa w art. 39 ust. 1 i w art. 40. a więc :

- członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osoby zrównane z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych posiadających broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności w celach ochrony osobistej, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich i pamiątkowych (art. 39 ust. 1)

- inni cudzoziemcy jeżeli posiadanie broni i amunicji niezbędne jest do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych, a także do innych celów wynikających z porozumień międzynarodowych lub zasady wzajemności (art. 40).

Osoby, które w okresie obowiązywania zakazu noszenia broni, chciałyby przekazać broń do czasowego depozytu Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, mogą pisemnie zwrócić się o odebranie od nich broni i jej czasowe zdeponowanie.

W takim przypadku odebranie broni i amunicji zastanie zlecone jednostce terenowej policji, właściwej dla miejsca przechowywania broni i amunicji.

Powrót na górę strony