Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja - czym jest, konsekwencje, jak uniknąć kary?

Data publikacji 29.05.2014

29.05.2014r.

logoKilka dni temu publikowaliśmy artykuł dotyczący zatrzymania mieszkanki Leszna podejrzanej o przyjęcie i wręczenie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Korupcja jest zjawiskiem negatywnym nie tylko etycznie, ale ma także negatywne skutki ekonomiczne dla państwa. Ale czy każdy z nas zdaje sobie sprawę, kiedy mamy do czynienia z korupcją, jakie są jej konsekwencje, albo w jakich przypadkach można uniknąć kary?

                 Korupcja w klasycznym znaczeniu oznacza przyjmowanie lub żądanie przez urzędnika instytucji państwowej i samorządowej korzyści majątkowej, albo osobistej w zamian za wykonanie czynności służbowej lub naruszenie prawa.
 
               Korzyść majątkową stanowią rzeczy, świadczenia, prawa majątkowe (np. darowizna, wygranie przetargu, zwolnienie z długu). Są to dobra, których wartość można wyrazić w pieniądzach.
 
                Korzyść osobista to taka, która nie ma charakteru materialnego. Może nią być obietnica awansu, załatwienie pracy, odznaczenie orderem, ograniczenie obowiązków zawodowych, przyjęcie na praktykę, wysłanie na zagraniczne stypendium.
 
                   Korupcja jest przestępstwem ściganym z urzędu. Kodeks postępowania karnego mówi, że każdy kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ma społeczny obowiązek zawiadomienia o nim Prokuraturę lub Policję. W przypadku korupcji karze podlegają obie strony:
 
- osoba, która wychodzi z inicjatywą, czyli ten kto wręcza łapówkę lub obiecuje ją, żądając w zamian określonych korzyści majątkowych lub osobistych dla siebie, swojej firmy, czy też bliskich sobie osób,
 
- osoba, która przyjmuje łapówkę lub zgadza się zrealizować określone działania w zamian za obietnicę łapówki – funkcjonariusz publiczny lub osoba pełniąca funkcję publiczną
 
                W przypadku wykrycia korupcji obie strony zostają ukarane. W zależności od wagi przestępstwa karą może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności nawet do 12 lat.
 
PAMIÊTAJ!
 
Nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista, albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa – ZANIM ORGAN TEN O NIM SIÊ DOWIEDZIAŁ.
 
Więcej informacji na temat korupcji znajdziesz na stronie www.antykorupcja.gov.pl
 
Policja ujawnia coraz więcej przestępstw korupcyjnych. Jest to m.in. efekt coraz większej liczby zgłoszeń od obywateli. Aby poszerzyć dotychczasowe formy informowania o korupcji, komendy wojewódzkie Policji uruchomiły specjalne adresy e-mailowe. Funkcjonariusze zgłaszającym gwarantują anonimowość.
 
Wydział dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
ul. Kochanowskiego 2a, 60-844 Poznań
e-mail: korupcja@wielkopolska.policja.gov.pl
Powrót na górę strony