Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji 02.07.2015

02.07.2015r.

dsc_0274Początek wakacji, upalna pogoda sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Policjanci apelują, aby nie zapominać o podstawowych zasadach korzystania z akwenów wodnych oraz zwracają uwagę na zmianę przepisów dotyczących bezpieczeństwa osób przebywających na wodzie.

           Woda to nie tylko dobra zabawa, chwila ochłody, ale przede wszystkim żywioł. Brawurowe z niej korzystanie bywa bardzo niebezpieczne. Pomimo policyjnych apeli, każdego roku pochłania dziesiątki ofiar.
 
            Podstawowa zasada korzystania z akwenów wodnych brzmi: jeśli spożywałeś alkohol nie wchodź do wody. Wiele osób pod wpływem alkoholu zachowuje się irracjonalnie, popisują się umiejętnościami pływackimi, skokami, czy też wypływają kajakiem lub łodzią na głęboką wodę To często kończy się tragedią. Nawet ci, którzy potrafią świetnie pływać i są trzeźwi nie powinni przeceniać swoich umiejętności i możliwości pływackich. W każdej chwil może nam zabraknąć sił, czy też złapać skurcz. Decydując się na pokonanie dłuższego dystansu pływackiego warto poprosić kogoś o asystę, niech płynie obok nas na pontonie, czy rowerze wodnym. Skurcz jest bardzo dokuczliwy, ale nie wpadajmy w panikę. Starajmy się wezwać pomoc, a jeżeli w pobliżu nie ma nikogo połóżmy się na plecach, starając się dopłynąć do brzegu.
 
            Policja zachęca do wybierania miejsc wyznaczonych do kąpieli, najlepiej strzeżonych, tam gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR. Warto pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Nie korzystajmy z „dzikich kąpielisk”, żwirowni i glinianek zalanych przez wodę. To tam najczęściej tworzą się śmiercionośne wiry i w takich miejscach ginie najwięcej ludzi.
 
                 Pamiętajmy, że utonięcie może nastąpić nawet w bardzo płytkiej wodzie, w miejscu wyglądającym na bezpieczne. Nie każde miejsce nadaje się do oddania tzw. „skoku na główkę”, nawet jeśli wydaje nam się, że jest wystarczająco głęboko.
 
                 Należy pamiętać o stopniowym zanurzaniu się w wodzie i niebezpieczeństwie wystąpienia szoku termicznego. Zwracajmy uwagę na nasze pociechy, nie spuszczajmy ich z oczu, najlepiej wchodźmy do wody razem z nimi.
 
               Te osoby, które korzystają z urządzeń pływających typu: kajak, ponton, łódka, rower wodny powinny wiedzieć, że od 25 czerwca br. obowiązuje nowy przepis wynikający z Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Dotyczy on zakazu prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu (powyżej 0.2 promila) lub podobnie działającego środka. Niestosującym się do tego przepisu grozi kara grzywny do 500zł.
Powrót na górę strony