Nie daj się okraść na śpiocha - Prewencja Kryminalna - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Prewencja Kryminalna

Nie daj się okraść na śpiocha

vmo0863.jpgNasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet, gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci lub śpiący nie słyszą, co się dzieje w drugim pokoju lub na parterze domu.

Pomimo wielokrotnych apeli policji o zwiększeniu czujności mieszkańców zwłaszcza domów jednorodzinnych, przed nocnymi złodziejami, w ostatnim czasie na terenie wielkopolski doszło do włamań do domów jednorodzinnych i kradzieży na tzw. „śpiocha". Metoda ta polega na tym, że złodzieje wchodzą do domu w nocy, w czasie, gdy domownicy śpią. Dostają się do środka przez uchylone okna lub drzwi tarasowe lub też dokonuje ich wypchnięcia. Później zabierają z domu wszystko, co jest pod ręką. Taką metodę włamań do mieszkań odnotowała w ostatnich dniach również leszczyńska policja.

W związku z tym Policja apeluje po raz kolejny o zwiększenie czujności, zwrócenie uwagi i reagowanie na wszystkie przypadki zauważenia obcych, podejrzanych osób, które mogą obserwować nasz dom lub dom sąsiada. Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet, gdy jesteś w środku - śpiący lub zajęty pracami domowymi. Reaguj na odgłos naciskanej klamki - sprawdzaj, kto to robi i natychmiast informuj o takich sytuacjach Policję. Informujmy również sąsiadów o wyjazdach i pozostawieniu swojego dobytku bez dozoru. Obecnie w sprzedaży znajdują się różne urządzenia, które pozwalają na ponad standardowe, lepsze zabezpieczenie drzwi i okien. Na ich temat można uzyskać informacje u producentów a także w Internecie. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie zainstalowanie nawet najprostszego alarmu. Czasami, aby spłoszyć włamywacza, wystarczy zamontować przed domem światło na fotokomórkę. Pamiętajmy, że każde nasze działanie może w znacznym stopniu utrudnić działanie przestępcy.

 

ULOTKA

{galeria}apel{/galeria}