Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo podczas prac polowych

Data publikacji 30.06.2017

Prace w rolnictwie to ciężkie i niejednokrotnie niebezpieczne zajęcia. W gospodarstwie używa się specjalistycznych narzędzi i maszyn – nie zawsze są one sprawne technicznie oraz obsługują je osoby do tego przygotowane. W takich miejscach często rodzicom pomagają dzieci. W okresie wakacji notowany jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Policjanci radzą jak uniknąć zagrożeń podczas prac polowych.

             Stanowiskiem pracy rolnika jest całe gospodarstwo: pole i zagroda. Jego czas pracy jest nieograniczony. Często konieczny jest pośpiech pomimo niesprzyjających warunków. Zdarza się angażowanie do wielu prac dzieci, osób w podeszłym wieku oraz osób niedoświadczonych.

                 Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki, niejednokrotnie kończą się one śmiercią poszkodowanych.

                Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują. Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Przyczyną tych wypadków jest brak wyobraźni, doświadczenia oraz fakt, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz przewidzieć skutków takich poczynań.

  Jak uniknąć zagrożeń?

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się bezpiecznie. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu, czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Osoby starsze i dzieci, nie powinny pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

źródło KWP


 

Powrót na górę strony