Już 2 lata korzystamy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Dzisiaj (20.09), mijają 2 lata odkąd Polska Policja dysponuje Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa – aplikacją ogólnodostępną, prostą w obsłudze, a jakże pomocną policjantom w zapewnieniu bezpieczeństwa. Leszczyńscy policjanci za jej pomocą odebrali blisko 2 tysiące zgłoszeń od mieszkańców regionu, dotyczących zagrożeń mających miejsce w ich najbliższym otoczeniu.
20 września 2016 roku Policja w całym kraju została wyposażona w nowe narzędzie wspomagające pracę policjantów – Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Została opracowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z tej internetowej aplikacji, dostępnej na stronach internetowych wszystkich komend natychmiast skorzystało mnóstwo użytkowników. O tej pory obywatele, w sposób anonimowy, nie wychodząc z własnego domu mają możliwość wskazania miejsca, w którym dochodzi do naruszeń prawa. Każde ze zgłoszeń poddawane jest przez policjantów wnikliwej weryfikacji.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa narzędzie zostało w lipcu 2017 roku udoskonalone. Obecnie korzystający z aplikacji mają do dyspozycji 25 zagrożeń, w tym m.in. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, akty wandalizmu, znęcanie się nad zwierzętami czy żebractwo. Użytkownik ma możliwość naniesienia krótkiego opisu zagrożenia oraz dołączenia trzech załączników typu zdjęcie lub dokument.
Promocja narzędzia, między innymi za pośrednictwem dzielnicowych, profilaktyków społecznych, podczas uroczystości, konsultacji i debat społecznych organizowanych przez Policję, z wykorzystaniem mediów przyniosła wymierne efekty. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest powszechnie używanym narzędziem internetowym wspomagającym pracę Policji w dziedzinie bezpieczeństwa.
Od początku istnienia aplikacji mieszkańcy Leszna i powiatu leszczyńskiego nanieśli na mapę 1916 zgłoszeń, z których funkcjonariusze potwierdzili 541, 1023 nie potwierdzono, 77 okazało się żartem lub pomyłką, a 266 zagrożeń zostało wyeliminowanych. Najczęściej nanoszoną kategorię stanowiło nieprawidłowe parkowanie (582 zgłoszenia), przekraczanie dozwolonej prędkości (488), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (293).
Każde zgłoszenie jest zawsze precyzyjnie sprawdzane i weryfikowane przez policjantów. W przypadku zaistnienia konieczności zaangażowania w poprawę bezpieczeństwa stosownych instytucji taka współpraca jest natychmiast podejmowana.
Nadal zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jednocześnie przypominamy, że za pośrednictwem aplikacji nie powinno zgłaszać się naruszeń wymagających pilnej interwencji Policji. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 997.