Wjechali na przejazd kolejowy na czerwonym świetle - wychwyceni przez funkcjonariuszy Policji i SOK
Pięciu ukaranych kierowców za wjazd na przejazd kolejowy przy wyświetlanym czerwonym świetle. To efekt współpracy i wspólnych kontroli policjantów ze Strażą Ochrony Kolei i PKP PLK S.A. Za tego typu wykroczenie od 1 stycznia br. grozi mandat karny w wysokości 2 tysięcy złotych oraz 6 punktów karnych.
W piątek (1 kwietnia br.) w trakcie ponad dwóch godzin policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przyjrzeli się zachowaniom kierowców w rejonie wybranego przejazdu drogowo – kolejowego w Lesznie na ul. 1 Maja. Jest to przejazd zabezpieczony sygnalizacją świetlną i kolejowymi zaporami. Jest także monitorowany jak obecnie większość tego typu miejsc.
Funkcjonariusze obu służb przy wykorzystaniu m.in. systemu monitorowania przejazdu zatrzymali pięciu kierowców samochodów osobowych, którzy wjechali na wspomniany przejazd przy nadawanym czerwonym świetle. Wszyscy kierujący zostali ukarani.
Zarówno na tym przejeździe, jak i na innych podobnych, po kilku sekundach od rozpoczęcia nadawania na sygnalizatorze czerwonego światła, opuszczają się kolejowe szlabany. Zarówno w codziennej służbie jak i w trakcie przeprowadzanych kontroli policjanci zauważają, że kierowcy pokonujący przejazdy drogowo – kolejowe z premedytacją, w sposób lekceważący, nagminnie łamią obowiązujące przepisy. W chwili rozpoczęcia nadawania na sygnalizatorze czerwonego światła pośpiesznie wjeżdżają na przejazd, aby zdążyć go pokonać jeszcze przed opuszczeniem kolejowych zapór. Nie wszystkim się to udaje. Swoim zachowaniem stwarzają ogromne zagrożenie dla siebie, przewożonych pasażerów oraz pojazdów poruszających się w pobliżu.
Przypominamy, że od 1 stycznie br. wzrosła wysokość mandatów na wykroczenia popełniane w obrębie przejazdów drogowo – kolejowych. Mandat karny w wysokości 2000zł grozi za:
- wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub pół zapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie
- wejście na przejazd kolejowy za sygnalizator lub inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach
- naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone
- naruszenie na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające sygnał
- wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
Na konto kierowców łamiących powyższe przepisy dodatkowo wpływa 6 punktów karnych.
Jednocześnie służby informują, że zapisy monitoringu z ujawnionymi wykroczeniami popełnionymi w obrębie przejazdów kolejowych są na bieżąco śledzone, zgrywane i regularnie przesyłane do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Zatem sprawcy wykroczeń mogą spodziewać się w tych sprawach wezwań do Referatu ds. Wykroczeń.
Monika Żymełka
zdjęcie poglądowe