Aktualności

„Bezpieczny przejazd” – spotkanie przedstawicieli kolei i Policji

Data publikacji 24.11.2022

„Bezpieczny przejazd” to kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie przepisów na przejazdach i terenach kolejowych. W leszczyńskiej jednostce Policji odbyło się spotkanie przedstawicieli kolei i policjantów, podczas którego poruszono ważne kwestie związane z bezpieczeństwem drogowo – kolejowym.

Spotkanie odbyło się 22 listopada br. w Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie. Udział w nim wzięli: przedstawiciele PKP PLK S.A. - Marek Prałat i Jarosław Chmielarz, leszczyńscy i rawiccy policjanci drogówki oraz wydziału prewencji - funkcjonariusze bezpośrednio zaangażowani w bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

Spotkanie odbyło się po około roku od modernizacji linii kolejowej na trasie Poznań - Wrocław. Przypomnijmy, że miejsce dróżników stacjonujących bezpośrednio przy przejazdach kolejowych, zastąpiły urządzenia, które automatycznie sterują ruchem pociągów. Obecnie przedstawiciele obu instytucji, wymienili się spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w rejonach przejazdów drogowo – kolejowych. Przede wszystkim rozmawiano o najczęściej popełnianych wykroczeniach przez kierujących pojazdami oraz o rejonach największego natężenia ruchu. Przedstawiciele kolei zwrócili uwagę na system monitorowania przejazdów, jego bieżącą obsługę, analizę zdarzeń oraz systematyczne przesyłania dokumentacji do Policji z ujawnionych wykroczeń.

Reprezentanci obu służb byli zgodni co do przyczyn zdarzeń drogowych w rejonach przejazdów drogowo – kolejowych oraz popełnianych wykroczeń. Ich najczęstszymi przyczynami są pośpiech kierowców, ignorancja, brawura i nieznajomość przepisów!

Podczas spotkania zwrócono także uwagę na metody usprawniające powiadamianie służb ratunkowych w przypadku zaistnienia zdarzenia na terenie kolejowym i skierowania ich w docelowe miejsce docelowe.

Dalsza współpraca służb będzie oczywiście kontynuowana.

 

Monika Żymełka

Powrót na górę strony