Aktualności

Akt oskarżenia w sprawie oszusta, który wyłudził blisko 100 tys. zł przy sprzedaży instrumentów muzycznych

Data publikacji 10.04.2024

Policjanci z Leszna zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli sprawę, w której młody mężczyzna oszukiwał mieszkańców całej Polski przy zakupach w internecie. 27-latek z Leszna oferował do sprzedaży instrumenty muzyczne, których w rzeczywistości nigdy nie posiadał. Niebawem jego sprawa trafi do sądu, a grozi mu do 8 lat więzienia.

Blisko rok policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lesznie zajmowali się dochodzeniem dotyczącym oszustw internetowych. Ich żmudna i wnikliwa praca doprowadziła do ustaleń, że 27-letni mieszkaniec Leszna oferował do sprzedaży w internecie instrumenty muzyczne. W tym celu zakładał fałszywe profile społecznościowe na różne dane osobowe, posługując się zdjęciami pobranymi z sieci. Ogłoszenia można było znaleźć na popularnych portalach internetowych w okresie od stycznia do maja ubiegłego roku. Mężczyzna wystawiał na sprzedaż instrumenty muzyczne typu gitary, keyboardy lub saksofony. Problem w tym, że w rzeczywistości tych przedmiotów nigdy nie posiadał. Jednak odbierał od potencjalnych klientów zaliczki lub pełne kwoty do zapłaty za oferowany towar. W tym celu założył wiele rachunków w różnych bankach.

Policjanci dotarli do blisko 50 osób z terenu całej Polski, które zostały pokrzywdzone przez działalność 27-latka. Funkcjonariusze zebrali też obszerny materiał dowodowy, który pozwolił ogłosić podejrzanemu 42 zarzuty oszustw na łączną kwotę blisko 100 tysięcy złotych.

Teraz policjanci skierowali do Prokuratury Rejonowej w Lesznie akt oskarżenia przeciwko 27-latkowi, któremu za dokonywanie oszust grozi do 8 lat więzienia. Sprawa niebawem trafi do sądu.

 

Przy okazji tej sprawy Policja przypomina kilka podstawowych zasad dotyczących bezpiecznych zakupów w sieci:

przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

zwracajmy uwagę na cenę towaru (zbyt niska może świadczyć o próbie oszustwa)

najlepiej skorzystać z opcji zapłaty za pobraniem i z usługi umożliwiającej sprawdzenie odbiorcy zawartości paczki w obecności kuriera (w przypadku niezgodności zawartości przesyłki z listem przewozowym możemy wycofać się z transakcji)

korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych

przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu kontaktowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić

gdy robimy zakupy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym - brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność

sprawdźmy jakich transakcji dokonywał wcześniej sprzedający (niektórzy oszuści zakładają fikcyjne konta i za ich pomocą przeprowadzają między sobą fikcyjne transakcje wystawiając sobie pozytywne opinie)

jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu pustą przesyłkę lub nie otrzymamy zamówionego towaru natychmiast poinformujmy Policję.

Wówczas historia korespondencji oraz przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 

Monika Żymełka

 

Powrót na górę strony