Jestem świadomy – nie biorę!
Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań, a jednym z nich jest coraz większa dostępność środków odurzających, dopalaczy i różnego rodzaju używek. Problemy te dotyczą nie tylko młodzieży, ale także dorosłych, wpływając negatywnie na zdrowie, życie społeczne oraz przyszłość jednostek. Profilaktyka zatem jest kluczowym elementem w walce z uzależnieniami i ich konsekwencjami.
Edukacja w zakresie używania środków odurzających, dopalaczy i innych używek kierowana jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. Ważnym aspektem profilaktyki jest wczesna interwencja, czyli identyfikacja osób narażonych na ryzyko uzależnienia oraz udzielenia im wsparcia. Kluczem do przeciwdziałania problemowi uzależnień jest uczenie dzieci od najmłodszych lat o konsekwencjach zażywania środków odurzających oraz kształtowanie w nich postawy asertywnej, która pomoże im, kiedy spotkają się z presją rówieśniczą. Ważną rolę w tym zakresie odgrywają prowadzone zajęcia profilaktyczne w szkołach. Policjanci podczas prowadzonych spotkań edukują oraz przekazują niezbędne informacje na temat konsekwencji zażywania środków odurzających i innych używek.
Przyczyny sięgania po używki są różnorodne. Bardzo często jest to szukanie nowych doświadczeń, eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi, potrzeba akceptacji w grupie, chęć zaimponowania rówieśnikom czy problemy osobiste. Wakacje sprzyjają sięganiu przez młodych ludzi po różne narkotyki w tym dopalacze.
Pamiętaj, że spożywanie alkoholu, palenie papierosów w tym e-papierosów przed ukończeniem 18 lat jest zabronione. Zażywanie lub posiadanie narkotyków i dopalaczy wiąże się z konsekwencjami prawnymi.
Jeśli potrzebujesz pomocy DZWOŃ:
800 800 605 – całodobowa bezpłatna infolinia „Pomagamy”
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania