„ Jestem świadomy – Nie biorę” – jak rozpoznać czy dziecko zażywa narkotyki
Policja nieustannie prowadzi działania zmierzające do zapobiegania, zwalczania i ścigania przestępstw związanych z narkotykami. Jedną ze strategii w walce z uzależnieniami jest edukacja i prewencja. Dlatego też, policja angażuje się w programy edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z narkotykami. Leszczyńscy policjanci prowadzą działania edukacyjno – informacyjne pn. „Jestem świadomy – Nie biorę”
Rozpoznanie czy dziecko zażywa narkotyki jest niezwykle trudne zwłaszcza na początku. Niemniej jest kilka sygnałów w zachowaniu, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Osoba znajdująca się pod wpływem działania substancji psychoaktywnej będzie zachowywała się inaczej niż zazwyczaj. W tym miejscu należy dodać, że wpływ narkotyku na organizm nie zawsze objawia się w taki sam sposób. Zależy on od składu chemicznego przyjętej substancji i ilości przyjętej dawki, sposobu zażycia oraz nastroju osoby zażywającej narkotyk. Charakterystycznymi objawami są :
1. Zmiany w wyglądzie – zaniedbanie higieny osobistej, zmiana stylu ubierania oraz niepokojące zmiany w wadze, problemy ze wzrokiem - rozszerzone źrenice i przekrwione spojówki, trudności w poruszaniu się, chwiejność, problemy z równowagą,
2. Zmiany w zachowaniu – dziecko może stać się bardziej zamknięte, unikać kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, lub wręcz przeciwnie – stać się nadmiernie towarzyskie, może stać się bardziej agresywne, drażliwe lub nieprzewidywalne. Osoba pod wpływem narkotyków może przejawiać nagłe zmiany emocjonalne od euforii do depresji.
Zrozumienie i wczesne zauważenie sygnałów ostrzegawczych może pomóc w zapobieganiu problemom związanym z narkotykami. Warto być czujnym i reagować na wszelkie niepokojące zmiany.
Gdzie szukać pomocy:
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 800 605 – całodobowa bezpłatna infolinia „Pomagamy”
801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania