Aktualności

LESZCZYŃSKA POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTWAMI „NA KRYPTOWALUTY”

Data publikacji 13.12.2024

Różnorodność metod i form działania oszustów nie zna granic. Chęć szybkiego zysku pozwala im z łatwością wyciągać dane oraz manipulować ofiarami oszustwa. Inwestowanie w kryptowaluty zyskuje na popularności, ale wiąże się również z wysokim ryzykiem. W ostatnim czasie pojawiło się wiele przypadków oszustw związanych z kryptowalutami.

O tym, jak bardzo nieprzewidywalny i niebezpieczny jest rynek kryptowalut, niestety przekonał się już niejeden pokrzywdzony, wczoraj leszczyńscy funkcjonariusze przyjęli dwa zawiadomienia o oszustwie metodą „na kryptowaluty” Tym razem ofiarami przestępców padli, 69 - letni mieszkaniec Leszna, który stracił 850 tysięcy złotych oraz 61 – letnia kobieta również mieszkanka Leszna, która na „inwestycji” straciła 370 tysięcy złotych.

Jak pokazują statystyki ofiarami przestępstw padają kobiety, mężczyźni, młodzi, starsi, seniorzy, emeryci nic nie ma znaczenia, jeśli nie wykażemy się zdrowym rozsądkiem i ograniczonym zaufaniem. Doskonałym narzędziem dla cyberprzestępstw jest socjotechnika, czyli atak psychologiczny. Oszuści kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferują bardzo zyskowną inwestycję. Kończy się to zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytuje loginy oraz hasła do kont bankowych.

Sprawcy dzwonią do pokrzywdzonego, oferując szybki i duży zysk w obrocie kryptowalutą. Oszuści manipulują swoimi ofiarami tak, aby myśleli, że będą inwestować w kryptowaluty. Nakłaniają ich do zainstalowania na swoim urządzeniu programów, aplikacji, które umożliwiają tzw. zdalny pulpit. Następnie z pokrzywdzonym kontaktuje się „doradca inwestycyjny” jakiejś firmy, oferując inwestycje związaną z kryptowalutą. Dzwoniący namawia do pobrania aplikacji służącej do sprawdzania zysków a w rzeczywistości instalowane jest oprogramowanie umożliwiające zaciąganie kredytów, dokonywanie płatności bez zatwierdzenia. Początkowo wpłaty - „inwestycje” są niewielkie, jednak wykresy i wysokości zysków, które można obserwować za pomocą „fałszywego” oprogramowania oraz częsta zachęta ze strony „opiekuna„ powoduje, że ofiara dokonuje coraz wyższych i częstszych wpłat, niejednokrotnie biorąc na nie kredyt. Wszystkie niezbędne dane oraz skany, dowodów osobistych przekazywane są oszustom przez samych pokrzywdzonych w chwili zakładania fałszywych kont wskazanych przez przestępców. Oszustwo metodą „na kryptowaluty” trwa kilka miesięcy nim ofiara zorientuje się, że została oszukana i straciła wszystkie oszczędności życia oraz musi spłacać zaciągnięte kredyty.

 

Dlatego policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Jeśli telefonicznie skontaktuje się z Tobą ktoś, kto:

- chce szybko uzyskać Twoje dane,

- oferuje Ci możliwość uzyskania szybszych i wysokich zysków poprzez inwestycje w kryptowaluty,

- chce zainstalować lub namawia do zainstalowania na Twoim urządzeniu program do zdalnego sterowania

 

ZASTANÓW SIĘ PRZEZ CHWILĘ, ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ, JEŚLI MASZ PODEJRZENIE, ŻE MOŻESZ ZOSTAĆ OSZUKANY SKONTAKTUJ SIĘ Z POLICJĄ

 

 

Anna Stelmaszczyk

Powrót na górę strony