Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w dniu Wszystkich Świętych
Za kilkanaście dni obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Udamy się na cmentarze odwiedzić groby naszych bliskich. Musimy jednak pamiętać, że nie wszyscy uszanują wyjątkowość tego dnia, pełnego zadumy i wspomnień. Policjanci przypominają, że szczególnie w tym okresie kieszonkowcy uaktywniają swoją działalność w środkach komunikacji masowej, sklepach i na cmentarzach. Szczególnie na cmentarzach kieszonkowcy uważnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach torby, dokumenty czy telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub odejście w celu wyrzucenia śmieci, aby złodziej mógł błyskawicznie ukraść pozostawione przez nas rzeczy. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować również w środkach komunikacji masowej oraz w sklepach gdzie dokonujemy zakupów. Złodzieja trudno rozpoznać. Potrafi być miły, uczynny, chętny do pomocy. Może to być osoba młoda lub starsza. Ubrana elegancko i kulturalna. Kieszonkowcy działają pojedynczo i w grupach wywołując tzw. sztuczny tłok. Ważne jest w miarę możliwości unikanie tłoku i przygodnie poznanych osób. Gdy ktoś, kogo nie znamy, widzimy pierwszy raz w życiu, zaczyna się nami interesować, zaczepiać rozmową, należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Złodziej bezwzględnie wykorzysta każdy moment naszej nieuwagi i roztargnienia.
Kiedy będziemy odwiedzać groby naszych bliskich na cmentarzach, w miejscu zamieszkania lub poza nim, nie powinniśmy zapominać również o prawidłowym zabezpieczeniu w tym czasie naszych mieszkań. Leszczyńska policja pragnie tą drogą przekazać kilka rad jak ustrzec się przed nieproszonym gościem w naszym mieszkaniu podczas naszej nieobecności i w jaki sposób możemy zminimalizować straty przypadku kiedy do takiego zdarzenia dojdzie.
a) należy pozostawić mieszkanie, dom pod opieka rodziny lub osoby zaufanej
b) w przypadku braku takiej opieki należy pozostawić włączone światło na zewnątrz budynku a w mieszkaniu w jednym z pomieszczeń
c) można w mieszkaniu pozostawić włączony radioodbiornik
d) należy zabezpieczyć wszystkie przedmioty cenne i wartościowe poprzez schowanie ich w miejscach trudno dostępnych (sejfy, kasety metalowe itp.) lub oddajmy je pod opiekę rodzinie lub osobom godnym zaufania.
e) o ile jest to możliwe należy przekierować domowy nr telefonu stacjonarnego na połączenie z telefonem komórkowym lub innym telefonem stacjonarnym
f) nie informujmy osób postronnych o planowanym wyjeździe.
Apelujemy również do osób, które w tym dniu przyjadą na cmentarz swoimi samochodami aby po zaparkowaniu i wyjściu z samochodu należycie go zabezpieczyły. Należy pamiętać, by nie zostawiać w samochodzie rzeczy wartościowych, które mogą skusić włamywaczy. W okresie tym uaktywniają swoją działalność włamywacze do samochodów i złodzieje akcesoriów samochodowych. W tym miejscu zwracamy się do osób z prośbą by - jeśli tylko zauważą osoby podejrzanie kręcące się przy samochodach, manipulujące przy zamkach - natychmiast powiadomiły Policję:
(telefon alarmowy 997.)
Złodzieje tylko na to czekają, aby naszym kosztem mieć stałe źródło utrzymania