Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo 1 listopada

Data publikacji 27.10.2011

27.10.2011 r.

images2Październik mamy już prawie za sobą. Wkrótce 1 dzień listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia tradycyjnie na cmentarzach rozbłysną płomienie zniczy i lamp. To wspaniała tradycja, która zaprasza do refleksji i zadumy. Niestety to także, czas kiedy złodzieje zwiększają swoją aktywność.

 

Szanowni Państwo!

 

            Październik mamy już prawie za sobą. Wkrótce 1 dzień listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia tradycyjnie na cmentarzach rozbłysną płomienie zniczy i lamp. To wspaniała tradycja, która zaprasza do refleksji i zadumy. Niestety to także, czas kiedy złodzieje zwiększają swoją aktywność.

            Korzystając z możliwości chcielibyśmy Państwu zwrócić uwagę, a właściwie przypomnieć o zasadach bezpiecznego zachowania na cmentarzach i w ich pobliżu. Październik, a zwłaszcza ostatni jego tydzień to czas wzmożonego ruchu na cmentarzach. Każdy chce uprzątnąć grób, posadzić krzewy, postawić znicze, zapalić lampkę. Wiąże się z tym sporo pracy, czasu i pieniędzy. Wykorzystują to ludzie nieuczciwi.

 

Bezpieczne zakupy.

 

            Pierwszą rzeczą, na którą chcielibyśmy Państwu zwrócić uwagę to miejsca zakupu wieńców, zniczy i innych tego typu rzeczy. Przy każdym z cmentarzy są stałe całoroczne punkty sprzedaży, ale w okresie października i listopada pojawiają się dodatkowe, tymczasowe. Prosimy zwrócić uwagę na ceny i sposób sprzedaży. W natłoku spraw, często między jednymi a drugimi zajęciami „wpadamy” na cmentarz. Wówczas nie zwracamy uwagi na to co kupujemy. Czasem na towarach nie ma cen, co daje sprzedawcy możliwość manipulowania. Przy większych zakupach, zwłaszcza gdy za nami stoją następni klienci nie zaprzątamy sobie głowy dokładnym liczeniem. Po czasie może się okazać, że np. za niektóre towary policzono nam dwukrotnie.

 

1.       Kieszonkowcy.

 

            Przy okazji zakupów narażeni jesteśmy na kolejne niebezpieczeństwo. Kieszonkowcy. Przypominamy żeby portfele, saszetki i torebki trzymać przy sobie i zawsze w ten sposób, żeby je widzieć. Absolutnie niedopuszczalnym jest noszenie portfela w tylnej kieszeni spodni, co jest domeną mężczyzn. To jest wręcz zaproszenie dla złodziei. Podobnie „grzeszą” panie, które noszą torebkę przewieszoną przez ramię przy czym torebka znajduje się na plecach poza wszelką kontrolą właścicielki. Apelujemy, żeby portmonetki i portfele trzymać w miejscu trudno dostępnym, np. wewnętrzna kieszeń. Kiedy nie ma takiej możliwości niech to będzie przynajmniej przednia kieszeń spodni. Zwykle kieszeń ta jest ciasna i złodziejowi trudniej będzie działać a nam łatwiej wyczuć, że ktoś próbuje nam coś wyjąć.

 

3.       Rzeczy bez opieki.

 

            Kolejne miejsce gdzie możemy zostać pokrzywdzeni to sam cmentarz. Tutaj często swoim zachowaniem stwarzamy okazje do kradzieży. Kiedy pracujemy przy grobie, zwłaszcza przy jego myciu tak bardzo skupiamy się nad tym co robimy, że nie zwracamy uwagi na otoczenie. Do tego robimy to nachyleni, czasem wciśnięci między nagrobki. To idealna sytuacja dla złodzieja. Pozostawiona przy ścieżce torba czy torebka są łatwo dostępne dla złodzieja. Podobnie ma się sytuacja z kurtkami i płaszczami. Kiedy przeszkadzają nam w swobodnej pracy ściągamy je i przewieszamy np. przez żywopłot przy grobie. To również stanowi łatwy łup. Pamiętajmy, że w te dni na cmentarzu porusza się bardzo wiele osób. Pracując przy czyszczeniu grobu nie zorientujemy się kiedy ktoś przechodząc obok zabierze torebkę czy kurtkę.

 

4.       Bezpieczne auto.

 

            Niebezpieczeństwo czyha także przed wejściem na cmentarz. Tutaj chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na zabezpieczenie samochodów. Z jednej strony prosimy o dokładne sprawdzenie czy wszystkie zamki w drzwiach i bagażniku są zamknięte a szyby podciągnięte. W zdenerwowaniu kiedy mamy pełne ręce różnego rodzaju narzędzi, wiader, szczotek czy elementów ozdobnych  może się zdarzyć, że nie zamkniemy auta. Warto też pamiętać żeby nie pozostawiać w samochodach wartościowych przedmiotów a w szczególności żeby przedmioty takie nie pozostawały na widocznym miejscu.

 

5.       Kradzieże wieńcy.

 

            Na koniec sprawa szczególnie dotkliwa. Kradzieże elementów wystroju grobu. Niestety co roku otrzymujemy zgłoszenia o „ginących” kwiatach, wieńcach czy zniczach. Nie ma na to skutecznego sposobu. Oczywistym jest, że rzeczy te pozostawiamy na grobach i nikt ich nie pilnuje. Niestety złodzieje nie mają szacunku dla zmarłych i wykorzystują okazje do kradzieży. Jedyne co możemy radzić to prosimy postarać się w jakiś sposób zaznaczyć rzeczy pozostawione na grobie. Może to być jakiś napis na spodzie znicza, albo ułamany jeden z elementów wieńca. Co prawda wieniec taki nieco straci na wyglądzie ale w ten sposób przestanie być atrakcyjny dla złodzieja.

 

6.       Bezpieczny dom i mieszkanie.

 

            Ostatnim elementem, na który należy zwrócić Państwa uwagę są domy i mieszkania. Zwłaszcza w tym roku mamy tzw. długi weekend. Wiele osób wyjedzie już w piątek. Bez opieki pozostaną domy i mieszkania. Wiedzą też o tym złodzieje. Dlatego bardzo ważnym jest odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek. Pierwszą ważną rzeczą jest to, by nie opowiadać osobom postronnym o planowanym wyjeździe. Im mniej osób o tym wie, tym lepiej. Jeżeli wyjeżdżamy bezwzględnie należy użyć wszelkich zamontowanych zabezpieczeń: zamków, rolet, alarmów. Niestety zdarza się, że ludzie nie włączają alarmu, nie opuszczają rolet lub zamykają drzwi tylko na jeden zamek. Dobrze jest także zabezpieczyć przedmioty wartościowe. Rzeczy niewielkie np. biżuterię czy komputer przenośny należy oddać na przechowanie komuś z rodziny bądź zaufanemu sąsiadowi. Wyjeżdżając dobrze by było pozostawić zapalne światła zewnętrzne i choć jedno światło w domu. Daje to efekt obecności mieszkańców. Temat jest oczywiście bardzo szeroki, ale najważniejsze to kierować się roztropnością.

 

7.       Bezpiecznie na drodze.

 

            Na koniec chcielibyśmy także przypomnieć o zasadach bezpiecznego poruszania się w rejonie cmentarzy oraz o zmianie organizacji ruchu.

            Jak co roku przy cmentarzu komunalnym przy ul. Kąkolewskiej zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe. Będzie to jeden pas ruchu przy al. Konstytucji 3 Maja od skrzyżowania z ul. Kąkolewską do al. Jana Pawła II. Zwracamy uwagę, że parking będzie czynny od rana do mniej więcej jednej godziny po zakończeniu Mszy Świętej na cmentarzu. Podkreślamy, że jest to parking tymczasowy i należy z niego korzystać w niezbędnym zakresie. Zdarzało się w ubiegłych latach, że pojedyncze samochody stały pozostawione do późnego wieczora co stanowi utrudnienie w ruchu. 

            W związku z wyznaczeniem tymczasowego parkingu apelujemy o rozwagę. Przy Konstytucji 3 Maja normalnie dopuszcza się prędkość do 70 km/h. Tego dnia będą obowiązywały ograniczenia. Prosimy zwrócić na to uwagę.

            Przypominamy także o hierarchii sygnalizacji. Pierwszym i najważniejszym jest funkcjonariusz Policji lub inna osoba kierująca ruchem np. Funkcjonariusz Straży Pożarnej czy Straży miejskiej. Nawet jeśli na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Konstytucji 3 Maja będzie działać sygnalizacja świetlna należy zwrócić uwagę czy nie ma tam funkcjonariusza, który kieruje ruchem. Jeżeli będzie na skrzyżowaniu i będzie kierował ruchem jego wskazania mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną. 

            W sposób szczególny zwracamy się do pieszych. Jesienne dni często bywają pochmurne a zmierzch szybko zapada. Apelujemy o zwrócenie uwagi na wszystko, co się dzieje wokół cmentarza. W tych dniach ruch jest natężony i nietrudno o potrącenie. Nieustannie wzywamy do noszenia elementów odblaskowych.

 

7.       Zakończenie.

 

            Dziękujemy  za te kilka minut jakie poświęciliście Państwo na zapoznanie się z powyższym tekstem. Mamy nadzieję, że omówione przez nas zagadnienia pomogą Państwu uniknąć przykrych sytuacji. Życzymy, aby czas Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Wspomnienie Wiernych Zmarłych był czasem refleksji i zadumy, może spotkania z rodziną, a spotkania z policją tylko wtedy kiedy funkcjonariusz kieruje ruchem.

Powrót na górę strony