Policja uwrażliwia na bezdomnych zimą
25.11.2015r.
Najmłodsi z utęsknieniem wyczekują mroźnej i śnieżnej zimy. Ten krajobraz dla jednych atrakcyjny, dla drugich może okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Policyjna akcja „Zima” ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezradnych oraz bezdomnych. Policja apeluje o interwencję w przypadku napotkania osoby narażonej na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie.
W okresie jesienno – zimowym, kiedy pogarszają się warunki atmosferyczne, a temperatura spada poniżej zera wiele instytucji oferuje skuteczną pomoc osobom bezdomnym i bezradnym. Dotyczy ona udzielenia zarówno schronienia, otrzymania posiłku, ubrania, czy przyznania zasiłku celowego na leczenie.
Na terenie Leszna funkcjonują ośrodki wsparcia, w których osoby potrzebujące mogą otrzymać różnoraką pomoc:
-
Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn. Leszno, ul. Towarowa 10, tel. (65)537 50 95, 697 610 159,
-
Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Kobiet i Matek z dziećmi. Leszno, ul. Niepodległości 27c, tel. (65) 52998 65/66
-
Monar – Centrum Interwencji Kryzysowej dla Osób Uzależnionych (dla kobiet i mężczyzn),. Leszno, ul. Przemysłowa 27, tel. (65) 520 41 43
-
Jadłodajnia „Betania” działająca w Lesznie na Placu Jana Metziga 28 przy Kościele pw. Św. Krzyża, punkt wydawania gorących posiłków, codziennie w godzinach od 12.30 do 14.00
-
Punkty wydające regularnie odzież:
- magazyn z odzieżą prowadzony przez MOPR, znajdujący się przy Alejach Zygmunta Krasińskiego 30, czynny we wtorki i piątki w godzinach od 14.00 do 16.00 (w przypadku spraw pilnych czynne całą dobę w Noclegowni dla bezdomnych, ul. Towarowa 10)
- punkt charytatywny działający przy Kościele pw. Św. Krzyża na Placu Jana Metziga 28, czynny we wtorki i czwartki w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz doraźnie w miejscach dystrybucji odzieży przy wszystkich kościołach w parafiach leszczyńskich.
W okresie zimowym leszczyńscy policjanci regularnie kontrolują ewentualne miejsca pobytu bezdomnych, sprawdzając ogólną sytuację przebywających tam osób, informując o możliwościach otrzymania pomocy.
Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby nietrzeźwe i w podeszłym wieku.
Widząc osobę bezdomną, nietrzeźwą, samotną czy nieporadną przebywającą na dworze w niskich temperaturach, nie zwlekajmy z powiadomieniem pod numer alarmowy 997 lub 112. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane i może uratować życie człowieka.