Debata z młodzieżą "Dopalacze niszczą życie"
Data publikacji 30.11.2015
30.11.2015r.
„Dopalacze niszczą życie” - pod takim hasłem odbyła się debata społeczna zorganizowana przez leszczyńską policję, Urząd Miasta Leszna i III Liceum Ogólnokształcące w Lesznie. Udział w niej wzięło blisko 250 osób. Spotkanie dedykowane było dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Leszna. Jego celem było zwiększenie świadomości młodzieży na temat szkodliwości zażywania dopalaczy.
27 listopada br. w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie im. Juliusza Słowackiego odbyła się debata społeczna zorganizowana w ramach wielkopolskiego programu profilaktycznego „Dopalacze niszczą życie”. Spotkanie adresowane było do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Leszna. Na zaproszenie organizatorów na spotkanie przybyło około 250 osób. Wśród nich była młodzież, ich opiekunowie, wychowawcy i dyrektorzy szkół.
Prelegentami spotkania byli specjalista Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Lesznie kom. Marzena Kasińska, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lesznie Agnieszka Podfigurna, kierownik Ośrodka Monar dla Dzieci i Młodzieży Uzależnionej w Ozorkowie Piotr Adamiak oraz pracownik ośrodka Martyn Jakubowski.
Podczas debaty zaprezentowano uczestnikom film, autorstwa ostrowskiej grupy PaT pt. „Dopalacze niszczą życie”. Komisarz Marzena Kasińska przypomniała słuchaczom odpowiedzialność prawną w świetle obowiązujących przepisów, natomiast przedstawicielka leszczyńskiego Sanepidu omówiła skutki zażywania dopalaczy. Zwróciła uwagę na ich skład, rujnujący ludzkie zdrowie i życie.
Jako ostatni głos zabrał gość specjalny - specjalista terapii uzależnień z 30 letnim doświadczeniem w pracy z osobami uzależnionymi Piotr Adamiak, który przedstawił ewaluację narkotyków na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Wskazał różnice pomiędzy składem dopalaczy i narkotyków, a także ich wpływem na organizm. Podkreślił, że dopalacze różnią się tym od innych środków odurzających, że nie wiemy co jest ich składnikiem. Mówił: „Ich zażywanie jest jak jazda bez trzymanki, w której jedno jest pewne: że lecimy. Jednak nie wiemy dokąd i czy w ogóle wylądujemy”.
Następnie przystąpiono do wspólnej dyskusji. Młodzież zadawała mnóstwo pytań specjalistom biorącym udział w spotkaniu. Interesowała się między innymi kwestiami prawnymi, skutecznością terapii osób uzależnionych oraz działaniami policyjnymi w walce z dopalaczami.
Specjaliści biorący udział w debacie jednoznacznie wskazali, że ważnym elementem w walce z dopalaczami jest szeroko rozumiana profilaktyka, współpraca różnych instytucji, a przede wszystkim tworzenie pozytywnych więzi w rodzinie i grupie rówieśniczej.
{galeria}AKTUALNOSCI_2015/LISTOPAD/DEBATA{/galeria}