Aktualności

Spotkanie czeskich, fińskich i polskich policjantów członków IPA Leszno 2009

Spotkanie

czeskich, fińskich i polskich

policjantów - członków

Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji

 w Lesznie w dniach 19-22 marca 2009 r.

 

                          W dniu 19 marca  2009 r. punktualnie o godz. 20.00 do Leszna przyjechali koledzy ze Skupiny Slavonice i Praga:

- Zdenek  Fridrichowsky

- Petr Walter

- Petr Tomek

podczas wspólnej kolacji przekazaliśmy sobie nowiny organizacyjne i przyjacielskie.

                            Następnego dnia o godz. 8.30 wyruszyliśmy do Poznania. Po drodze zwiedziliśmy Komisariat Autostradowy Policji. Przewodnikiem po Komisariacie był sam Pan Komendant mł. insp. Maciej Turek, który przy filiżance smacznej kawy opowiedział nam o kierowanej przez niego jednostce.

Komisariat Autostradowy Policji powstał styczniu 2003 r. na podstawie rozkazu  Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Był  pierwszą tego typu  jednostką policji w Polsce. Teren, który obsługuje Komisariat Autostradowy  to 204 km drogi obejmujący 9 powiatów województwa wielkopolskiego. W trzech jednostkach komisariatu: Kotowo - siedziba główna, Sługocin i Bolewice pracuje 37 policjantów. Do podstawowych zadań policjantów należy:

  • zabezpieczenie ładu i porządku na podległym terenie
  • zapewnienie bezpieczeństwa osobom podróżującym odcinkiem autostrady A-2
  • walka z piractwem drogowym, nietrzeźwymi uczestnikami ruchu.  

Komisariat Autostradowy ściśle współpracuje z Izbą Celną, prowadząc wspólne działania mające na celu zwalczanie przestępczości narkotykowej, przestępczości około samochodowej jak również walkę z przemytem. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Centrum Zarządzania Autostradą. Obejrzeliśmy warsztaty, samochody niezbędne do obsługi autostrady oraz magazynu soli w którym jest zgromadzone 20 tysięcy ton soli (największa „grota solna" w Wielkopolsce).

Po przybyciu na  Dworzec Główny w Poznaniu przywitaliśmy 15 osobową grupę z Finlandii. W grupie tej przyjechali policjanci i pracownicy policji z

Regionu IPA Helsinki z przewodniczącą Mari Lehtimäki

i Regionu IPA Uusimaa z przewodniczącym Esko Kares

Kontakt z policjantami fińskimi i przedstawicielami IPA Finlandia nawiązała Alicja Zimnoch,  w trakcie pobytu w Helsinkach i zbierania materiałów do pracy magisterskiej na temat policji fińskiej.

Z dworca wspólnie pojechaliśmy do centrum stolicy Wielkopolski. Tam kol. Witold Drzażdżyński - przewodniczący Regionu IPA Poznań - wytrawny przewodnik po Poznaniu poprowadził nas na Stary Rynek by o godz. 12.00 naszych przyjaciół przywitały poznańskie koziołki oraz dzwięk hejnału z wieży ratuszowej. Drugim obiektem zwiedzania był Kościół farny Św. Stanisława (biskupa) -  Poznań, ul. Gołębia

Jeden z najciekawszych zabytków sztuki barokowej na ziemiach polskich i w Europie. Wybudowana przez jezuitów świątynia od początku związana była z sąsiadującym z kościołem Kolegium Jezuickim.

Prace budowlane trwały ponad pół wieku - w roku 1649 zapoczątkował je Tomasz Poncino. Później zastąpił go rektor kolegium, Bartłomiej Nataniel Wąsowski, który nadał świątyni obecny kształt. Po jego śmierci budowę kontynuował i dokończył, w roku 1732, Jan Catanazzi. Jego dziełem jest między innymi fasada kościoła, pięknie wkomponowana w ul. Świętosławską, prowadzącą do Starego Rynku.

Funkcję kościoła farnego (miejskiego parafialnego) świątynia przejęła po zawaleniu się pobliskiej kolegiaty Św. Marii Magdaleny.

Długość kościoła to 55 m, szerokość - 34 m a wysokość nawy głównej dochodzi do 27 m.

Wnętrze przytłacza nie tylko ogromem. Zgodnie z duchem baroku jest przebogato dekorowane, przesycone marmurem, rzeźbami i innymi elementami zdobniczymi.

Do najcenniejszych zabytków fary należą organy z 1876, wykonane przez słynnego Friedricha Ladegasta, złożone z aż 2579 piszczałek. W barokowym wnętrzu regularnie odbywają się koncerty organowe.

Po bardzo krótkim spacerze spotkaliśmy się przed pięknym budynkiem Komendy Straży Pożarnej skąd pojechaliśmy do Ośrodka Szkolenia Policji w Kiekrzu k/ Poznania.

Początek wizyty to spotkanie z Komendantem Ośrodka mł. insp. Piotrem Witkowskim, który ze swadą opowiedział gościom o kierowanej przez niego jednostce. Potem udaliśmy się na pokaz wykonany przez policjantów oddziału konnego. Zobaczyliśmy jak szkoli się policyjne konie służbowe, które musi cechować posłuszeństwo, opanowanie podczas rozpraszania tłumu oraz brak reakcji na ogień, wystrzały karabinów i wybuchy petard.

W kolejnym punkcie wizyty w Ośrodku, w nowoczesnej hali sportowej, obserwowaliśmy szkolenie grupy słuchaczy z użyciem środków przymusu bezpośredniego jakim są kajdanki. Następnie wspólnie udaliśmy się na obiad, który po tych policyjnych atrakcjach gościom i nam bardzo smakował (szczególnie krupnik).

Po zakończeniu wizyty w Poznaniu grupa fińska zakwaterowała się w hotelu w rydzyńskim zamku. Wieczorem odbyło się spotkanie z przedstawicielami przybyłych delegacji.

W sobotę o godz. 10.00 spotkaliśmy się w Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie, gdzie rozpoczęła się konferencja pt. „Historia i działalność  Regionów IPA w Slawonicach, Helsinkach, Bolesławcu i Lesznie". Konferencję rozpoczął kol. Piotr Biliński - p.o. Naczelnika Sekcji Prewencji KMP Leszno. Następnie głos zabrał Komendant Miejski Policji w Lesznie mł. insp. Henryk Kasiński, który w bardzo interesujący sposób przedstawił zasady i cele działania kierowanej przez niego jednostki. Kol. Zdenek Fridrichovsky przedstawił informacje o Skupinie IPA Slavonice, kol. Mari Lehtimäki o Regionie IPA Helsinki, kol. Zdzisław Mirecki o Dolnośląskiej Grupie Wojewódzkiej , a kol. Dorota Andrzejewska o Regionie IPA Leszno.

Następnie udaliśmy się do Kręgielni „Akwawit" gdzie po odegraniu hymnów narodowych rozpoczął się XI Turniej Kręglarski Regionu IPA Leszno. Kierownikiem zawodów był kol. Jacek Urban,  a sędzią pan Jurek Szulc. W turnieju wystartowało 6 drużyn reprezentujących naszych gości i Region Leszno

W tym czasie grupa z Finlandii zwiedziła Leszno. Przewodnik z Informacji Turystycznej pokazał ciekawe obiekty leszczyńskiej architektury: Ratusz - z możliwością wejścia na wieżę, zabytkowe domy na Rynku, kolegiatę pw. Św Mikołaja, zabytkowe obiekty na placu dr. Metziga. 

Wieczorem spotkaliśmy się na pożegnalnej kolacji z udziałem zaproszonych gości a mianowicie:

Prezesem Wielkopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Poznaniu kol. Tadeuszem Mnichem, wicestarostą powiatu leszczyńskiego panem Krystianem Maćkowiakiem, Komendantem Straży  Pożarnej  bryg. mgr Robertem Baranem. przedstawicielami firm leszczyńskich, zasłużonymi dla Sekcji Polskiej IPA , sympatykami i członkami naszej organizacji. Na spotkaniu wręczono puchary i medale zwycięzcom turnieju kręglarskiego.  Prezes WGW IPA w Poznaniu wręczył Odznaki 10 letniego stażu w szeregach IPA:

Kol. Joannie Kowalskiej

Kol. Markowi Nyczka

Specjalną niespodzianką był pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Dagmary i Macieja z Klubu Tańca Towarzyskiego „Diament" z Wrocławia.  Na zakończenie wręczyliśmy wszystkim uczestnikom spotkania okolicznościowe upominki. Po części oficjalnej rozpoczęła się część nieoficjalna z tańcami i dyskusją do późnych godzin.

W niedzielę nasi goście odwiedzili naszą siedzibę i wpisali się do „Księgi  Gości". Po wspólnym zdjęciu przed budynkiem siedziby z łezką w oku pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Finlandii i Czech. 

 

 

                                                                 Opracowała:

                                                             Dorota Andrzejewska

 

Materiał foto ze spotkania:

{galeria}IPA/leszno{/galeria}

 

Powrót na górę strony