Spotkanie - találkozó - întâlnire Paks 19-22.08.2010
wyruszylitrasą liczącą 820 kmprzez Głogów, Legnicę Świdnicę, Dzierżoniów, Kłodzko, Międzylesie, Ołomuniec,Brno, Bratysławę, Gorg, Budapeszt do Paks.
Spotkanie - találkozó - întâlnire
Paks 19-22.08.2010
Na zaproszenie węgierskich kolegów 19 sierpnia2010 r. o godz. 6.30:
- kol. DorotaAndrzejewska – Przewodnicząca Regionu IPA
- kol. Mirosław Kamiński– Skarbnik Regionu IPA
- Wacław Andrzejewski –Zasłużony dla SP IPA
- Dorota Kamińska –Sympatyk IPA
wyruszylitrasą liczącą 820 kmprzez Głogów, Legnicę Świdnicę, Dzierżoniów, Kłodzko, Międzylesie, Ołomuniec,Brno, Bratysławę, Gorg, Budapeszt do Paks.
Pierwszym przystankiem była Świdnica, gdziena mocy Pokoju Westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648)cesarz Ferdynand III, został zobowiązany przez Szwedów do wyrażania zgody nabudowę przez Ewangelików w Księstwach dziedziczonych w Jaworze, Świdnicy iGłogowie po jednym tzw. „Kościele Pokoju”. Kościół w Świdnicy jest bazylikąwzniesioną na planie krzyża greckiego. To klasyczna konstrukcja szkieletowa,która na powierzchni 1090 m2mieści 7500 ludzi, w tym 3000 miejsc siedzących. Ważnym momentem najnowszejhistorii Kościoła było wpisanie obiektu 13 grudnia 2001 r. w Finlandii na ListęŚwiatowego Dziedzictwa Zabytków Kultury UNESCO.
Późnym popołudniem dojechaliśmy do Paks. Pozakwaterowaniu w Hotelu „Duna” udaliśmy się na kolację powitalną do winiarniJozefa, gdzie przywitał nas Komendant Policji, przewodniczący Regionu IPA PaksIstvan Juhas, ponadto spotkaliśmy się z członkami IPA Paks - Basią i Atillą orazdelegacją z Rumunii:
-kol. Jozef Budai Przewodniczący Regionu Hargita oraz Florin Petrica, CezarinaPetrica i kol. Petr
20 sierpnia o godz. 9.00 spotkaliśmy sięw Komendzie Policji w Paks. Istvan wystąpił w roli przewodnika. Pokazał namstanowisko kierowania, salę narad, pokój przesłuchań z oknem weneckim,stanowisko do sygnalityki. Tłumaczyła niezawodna i przesympatyczna Wiesia –Polka, która już 30 lat mieszka na Węgrzech.
Zkomendy policji udaliśmy się na miejsce gdzie odkryto koszary z czasówrzymskich.
Kolejnym punktem programu była wizyta w winiarniw Dunafoldvaron oraz zwiedzanie miasta i pływanie łodzią motorową po Dunaju. Po węgierskim bogracsgulyas, czylizupie gulaszowej gotowanej w bograczu -specjalnym kociołku nad ogniskiem, popłynęliśmy przez Dunaj do miejscowości Solt – Revbergdzie oglądaliśmy pokazy konne w wykonaniu węgierskich pasterzy – csikós.
Nazakończenie dnia zwiedziliśmy zamek w Dunafolvaron.
20 sierpnia to Dzień Republiki Węgierskiej iuchwalenia Konstytucji, która weszła w życie w roku 1949. Jest to dzień wolnydla Węgrów i w każdym mieście odbywają się festyny, konkursy gotowania zupyrybnej, pokazy sztucznych ogni.
21 sierpnia to wyjazdnad Balaton, zwiedzanie Komisariatu Wodnego nad Balatonem, płynięcie policyjnąmotorówką do Półwyspu Tihany. Zwiedziliśmy również Zakład Meteorologii tylkodla Balatonu potem był czas na odpoczynek nad węgierskim morzem. W drodzepowrotnej odbyła się degustacja 15kg arbuza. Na kolację pożegnalną udaliśmy się dowiniarni w Gyorkonyben gdzie powitano nas palinką oraz pogaczem ( węgierskimbiszkoptem) oraz kapustą po szwabsku (gotowany mielony pulpet w kapuście polanyśmietaną) połączoną z degustacją wina z winiarni Roberta, który produkujerocznie 500 tysięcy litrów dla swoich odbiorów.
Bardzodziękujemy kolegom z Paks za bardzo ciekawy i różnorodny program naszego pobytui umożliwienie poznania kolegów z Rumunii zgodnie z ideą
„ Servo perAmikeco. „
Opracowała: D.A.
FOTO:
{galeria}IPA/paks{/galeria}