Aktualności

I Towarzyski Turniej w Bule

29.06.2015r.
                    W dniu 27czerwca 2015r. na terenie Klubu Petanque „Leszczynko" w Lesznie przy ulicy Holenderskiej odbył się I Towarzyski Turniej w Bule zorganizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Leszno przy współpracy Klubu Leszczynko. W turnieju wzięło udział dziewięć 2-osobowych drużyn. Atmosfera zmagań okazała się bardzo sympatyczna i wszyscy uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że impreza się udała.
 
        Zwycięzcami Pierwszego Turnieju Petanque zorganizowanego przez 1PA Region Leszno zostali: - Piotr Siemaszko i Ireneusz Skrzypczak. Drugie miejsce zajęli Mirek Kamiński i Radosław Kamiński, trzecie miejsce zajęli Adam Maćkowiak i Jan Morawski. Zdobywcom trzech pierwszych miejsc wręczono puchary oraz dyplomy.
 
       Petanque (petanka, gra w bule, gra w kule) jest tradycyjną grą towarzyską z elementami zręcznościowymi. Popularną w szczególności w Południowej Francji ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach europejskich i na świecie. Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.
 
       Należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie - w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i nie wybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 25 klubów.
 
         Zasady gry: Rozgrywki odbywają się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą 15x4m ). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami o średnicy od70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kuli o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).
 
Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:
 
-single -jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze maję po 3 bule
-dublety w dwóch zespołach dwuosobowych każdy gracz ma 3 bule
- triplety - w dwóch zespołach trzyosobowych każdy gracz ma 2 bule
 
        W danej rozgrywce, każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki)bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa pkt. tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki. Najniższy możliwy 1 pkt. ( bądź o w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt. , przy sine łach 3 pkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czy rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 pkt.
 
Opracował: Ireneusz Skrzypczak
 
{galeria}AKTUALNOSCI_2015/CZERWIEC/BULE{/galeria}
Powrót na górę strony