Członkowie komisji ds. monitoringu z wizytą w Kaliszu
09.10.2015r.
Członkowie Zespołu ds. Monitoringu Miasta Leszna odwiedzili kaliską Straż Miejską, która operuje najnowocześniejszym systemem monitoringu miejskiego w Wielkopolsce. Leszczynianie mieli możliwość zapoznania się z zasadami organizacji monitoringu, systemem nadzoru nad ruchem drogowym oraz zaznajomienia się z systemem ujawniania wykroczeń polegających na przejeździe przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.
Ośmiu członków Zespołu ds. Monitoringu Miasta Leszna wybrało się z wizytą do Kalisza, gdzie funkcjonuje najnowocześniejsza sieć monitoringu miejskiego w Wielkopolsce. Miasto jest obecnie monitorowane przez kilkadziesiąt kamer. Proces rozbudowy systemu rozpoczął się w 2014 roku i cały czas podlega rozwojowi.
W trakcie spotkania członkowie komisji zapoznali się z zasadami organizacji monitoringu obejmującego swym zasięgiem przede wszystkim rejon starego miasta. Już sam fakt istnienia tak szeroko rozbudowanego systemu monitorującego działa prewencyjnie. Okazał się bardzo skuteczną bronią w walce z najczęściej zgłaszanymi na starym mieście naruszeniami przepisów m.in. zakłóceniami porządku i ciszy nocnej, wandalizmu, nieobyczajnymi zachowaniami, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, a także w walce z dopalaczami. Stały podgląd na starówkę pozwala niezwykle szybko zareagować na niepożądane zachowania oraz rozdysponować niewielkie siły w miejsca zakłóceń. W opinii miejscowych strażników monitoring znacznie ograniczył liczbę negatywnych zdarzeń w mieście, w szczególności w rejonie starego miasta.
Gospodarze zapoznali gości z systemem ujawniania wykroczeń polegających na przejeździe przez skrzyżowanie na czerwonym świetle tzw. „red light”. W Kaliszu został zainstalowany na newralgicznych skrzyżowaniach miasta.
Dodatkowo kaliscy strażnicy zaprezentowali leszczyńskim członkom komisji działalność kamer włączonych do Zintegrowanego Systemu Zrządzania Ruchem Drogowym, obsługiwanych przez Zarząd Dróg w Kaliszu. Ten projekt zrobił olbrzymie wrażenie na gościach. Obejmuje on m.in. dostosowanie systemów sygnalizacji świetlnej do warunków ruchu drogowego. Olbrzymim plusem tego systemu jest pełna identyfikacja pojazdów co ma ogromne znaczenie dla rozstrzygnięcia „niejasnych” sytuacji drogowych, ale także daje ogromne możliwości w zwalczaniu przestępczości kryminalnej.
Niebywałe wrażenie robi także system wag preselekcyjnych, który pozwala w ciągu sekundy wytypować ciężarówki, których masa przekracza dopuszczalne normy. Jest to niezwykle skuteczna „broń” pozwalająca zwalczać nieuczciwych przewoźników, niszczących nawierzchnie dróg, na których remont, czy budowę wydano olbrzymie sumy pieniędzy. Warto podkreślić, że jedna przeładowana ciężarówka ma wpływ na stan drogi jak przejazd kilkudziesięciu tysięcy samochodów.
Członkowie leszczyńskiego zespołu byli pod ogromnym wrażeniem funkcjonowania kaliskiego systemu monitorującego. Ich wizyta pogłębiła doświadczenie w zakresie działalności monitoringu, zapoznała uczestników z jego funkcjonowaniem na tak dużą skalę w oparciu o najnowocześniejsze systemy. Członkowie wyrażają nadzieję, że "podpatrzone" rozwiązania monitorowania miasta w przyszłości znajdą odzwierciedlenie w Lesznie.
{galeria}AKTUALNOSCI_2015/PAZDZIERNIK/KALISZ{/galeria}