Narada roczna leszczyńskiej policji
08 lutego 2010r. o godz. 10:00 w Leszczyńskiej Synagodze przy ul. Narutowicza w Lesznie odbyła się narada roczna podsumowująca działalność Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.
Komendant Miejski Policji w Lesznie mł. insp. Henryk Kasiński powitał zaproszonych gości wśród których byli:
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu mł. insp. Krzysztof Jarosz
Prezydent Miasta Leszna - Tomasz Malepszy
Starosta Leszczyński - Krzysztof Benedykt Piwoński
Prokurator Rejonowy w Lesznie - Jerzy Maćkowiak
Prokurator Rejonowy w Gostyniu - Roch Waszak
Prezes Sądu Rejonowego w Lesznie - Grażyna Weleda,
oraz przedstawił stan bezpieczeństwa i porządku publicznego, oraz ocenę pracy Komendy Miejskiej Policji w Lesznie w roku 2009:
Komenda Miejska Policji w Lesznie w roku 2009 realizowała swoje zadania ustawowe wypełniając jednocześnie Plan Przedsięwzięć dla jednostki wytyczony na podstawie Priorytetów KGP oraz Mierników wyznaczonych w założeniach Systemu Oceny Efektywności Pracy Policji na rok 2009 jak również Strategii Wielkopolskiej Policji i określonych dla naszej jednostki wskaźników pracy. Ponadto realizowaliśmy zadania wyznaczone w Programie Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego.
Zadania te częściowo się pokrywają i zazębiają.Zadania w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego realizujemy na terenie dwóch powiatów: grodzkiego Miasta Leszna, zamieszkałego przez 64.229 mieszkańców oraz ziemskiego Powiatu Leszczyńskiego, na którym mieszka 51.396 osób. Łącznie Komenda obsługuje obszar o powierzchni 836,55 km² na którym stale zamieszkuje 115.625 osób (wg US stan z 30.06.2009). W ciągu roku przybyło na naszym terenie 927 mieszkańców. Stan jednostki zredukowano o 1 etat do 231 etatów policyjnych na koniec roku. Daje to przelicznik 501 mieszkańców na jednego policjanta.
Rejon działania Komendy dzielimy na gminy, w których funkcjonują rewiry dzielnicowych mające za zadanie bezpośrednio współpracować z mieszkańcami i samorządami lokalnymi w zakresie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i utrzymania porządku publicznego. W mieście Lesznie funkcjonują dwa rewiry, natomiast w powiecie ziemskim jest ich 7 i obejmują swoim działaniem obszary poszczególnych gmin. Pozostałe komórki organizacyjne Komendy pracują na rzecz mieszkańców całego obszaru działania jednostki, a Wydział Ruchu Drogowego wykonuje ponadto zadania w zakresie obsługi foto-radaru i wideo-rejestratorów również na terenie powiatów ościennych.
Na stan bezpieczeństwa w rejonie działania jednostki wpływa między innymi położenie geograficzne. Przez nasz teren przebiegają i krzyżują się w centrum Leszna dwie drogi krajowe. Przez powiat prowadzą trzy drogi wojewódzkie łączące ościenne miasta powiatowe. W Lesznie mamy węzeł kolejowy łączący największe miasta w regionie. Miasto jest atrakcyjnym w regionie centrum szkolnictwa wyższego, gdzie codziennie trzy uczelnie wyższe oraz liczne szkoły średnie odwiedza kilkanaście tysięcy uczniów i studentów. Region leszczyński jest atrakcyjny pod względem inwestycji gospodarczych. W samym Lesznie oraz kilku miejscowościach pobliskich funkcjonuje szereg lokali rozrywkowych, które kilka dni w tygodniu są masowo odwiedzane przez osoby również z województw ościennych. Na terenie powiatu leszczyńskiego występuje szereg miejscowości, w których nasila się ruch turystyczny w okresie letnim, co obliguje nas do przeniesienia znacznej ilości sił i środków na te tereny.
Niewątpliwie gęsta sieć dróg, umiejscowienie węzła kolejowego, atrakcje turystyczne i rozrywkowe jak również duża anonimowość oraz znaczna ilość ludności przebywającej i przemieszczającej się w rejonie działania rzutują na stan bezpieczeństwa na obsługiwanym terenie.
Na stan bezpieczeństwa w minionym roku zwłaszcza na zagrożenie przestępstwami przeciwko mieniu naszym zdaniem niewątpliwie miał wpływ kryzys gospodarczy, a co za tym idzie wzrost bezrobocia, które w powiecie grodzkim wzrosło z 5,0% w roku 2008, do 7,7% na koniec roku 2009, natomiast w powiecie ziemskim z 5,9% do 8,6%.
Biorąc pod uwagę powyższe w zakresie przestępczości odnotowano następujące zmiany.
Wszczęliśmy 2064 postępowania przygotowawcze tj. o 70 więcej niż przed rokiem -dynamika 103,5%.
Stwierdziliśmy 3581 przestępstw tj. o 239 więcej niż w 2008 roku -dynamika 107,2%.
Wykryliśmy w sumie 2993 przestępstwa tj. o 280 więcej niż rok wcześniej i dzięki temu wskaźnik wykrywalności ogólnej wzrósł o 2,4% do poziomu 83,1%.
W zakresie przestępczości o charakterze kryminalnym wszczęliśmy 1251 postępowań przygotowawczych; minimalnie, bo tylko o 12 więcej -dynamika 101%.
Stwierdziliśmy w tych postępowaniach 1878 przestępstw, tj. o 77 więcej niż w 2008 roku, co dało dynamikę 104,3%.
Wykryliśmy 1316 tych przestępstw, tj. o 119 więcej niż rok wcześniej, co spowodowało wzrost wskaźnika wykrywalności o 3,6% do poziomu 69,3%.
W zakresie ujawniania i zwalczania przestępczości gospodarczej w roku 2009 odnotowaliśmy spadek ilości wszczętych postępowań przygotowawczych natomiast wzrost dynamiki przestępstw stwierdzonych.
Wszczęliśmy w tych sprawach 262 postępowania, tj. o 3 mniej w stosunku do roku 2008, co dało dynamikę 98,9%.
Stwierdziliśmy w zakończonych postępowaniach 1127 tych przestępstw, tj. o 40 więcej w stosunku do roku poprzedniego, co dało dynamikę 103,7%.
Wykrywalność przestępstw o charakterze gospodarczym wyniosła 98,0% i była niższa o 0,1% w stosunku do wykrywalności z roku poprzedniego.
Na wzrost ogólnej ilości stwierdzonych przestępstw i to zarówno o charakterze kryminalnym jak i gospodarczym wpłynęła głownie dynamika stwierdzonych przestępstw przeciwko mieniu. Kolejny rok z rzędu w tej kategorii nastąpił wzrost przestępstw, których odnotowaliśmy 2.063, tj. o 207 więcej niż w 2008 roku -dynamika 111,2%. Najwięcej przestępstw przeciwko mieniu to oszustwa zarówno o charakterze gospodarczym jak i kryminalnym.
Na wzrost ogólnej dynamiki przestępstw stwierdzonych, a przede wszystkim na wzrost dynamiki wszczęć postępowań przygotowawczych wpłynęła ilość ujawnionych przestępstw kierowania w stanie nietrzeźwości.
W roku 2009 wszczęliśmy w tych sprawach 381 postępowań przygotowawczych, tj. o 64 postępowania więcej, co dało dynamikę 120,2%. W zakończonych postępowaniach takich przestępstw odnotowaliśmy 396, tj. o 96 więcej niż w 2008 roku, co dało dynamikę 132%.
Wzrost ilości postępowań i czynów stwierdzonych to zasługa aktywności policjantów oraz dobrego rozpoznania przestępczości o charakterze gospodarczym.
Moim zdaniem najbardziej oddaje faktyczny stan bezpieczeństwa na danym terenie; współczynnik zagrożenia przestępstwami w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców. W roku 2009 wyniósł on dla naszej jednostki 310 przestępstw przy średniej wojewódzkiej 287. Tak jak w latach poprzednich był wyższy od średniego w województwie. Trzeba jednak zaznaczyć, że na taki stan rzeczy miały wpływ tak jak w latach poprzednich głównie przestępstwa o charakterze gospodarczym. Jak pokazują dane statystyczne odnotowaliśmy ich aż 98 w przeliczeniu na 10 tyś. mieszkańców. Wskaźnik ten prawie trzykrotnie przewyższa średni w województwie, który w roku 2009 wyniósł 36.
W zakresie przestępczości kryminalnej wskaźnik zagrożenia wzrósł ze 156 w roku 2008 do 162 w roku ubiegłym. Ograniczyliśmy natomiast ten wskaźnik w 5 najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców kategoriach, do których zaliczmy bójki i pobicia, kradzieże z włamaniem, rozboje, kradzieże cudzej rzeczy i kradzieże pojazdów również poprzez włamanie. Łącznie w tych 5 kategoriach wskaźnik zagrożenia na 10 tyś. mieszkańców ograniczyliśmy z 68 w 2008 roku do 63 w roku 2009 roku przy średnim wskaźniku wojewódzkim wynoszącym 85.
Spadek zagrożenia odnotowaliśmy w bójkach i pobiciach oraz kradzieżach cudzej rzeczy, natomiast wzrost nastąpił w rozbojach, kradzieżach z włamaniem i kradzieżach pojazdów.
Jako pozytywne zjawisko w 2009 roku odczytujemy znaczący wzrost bezpieczeństwa na drogach w odniesieniu do wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Takich zdarzeń odnotowaliśmy 6, w których zginęło 9 osób, a rok wcześniej mieliśmy ich 15 z 17 ofiarami śmiertelnymi. Wydaje się, że poza aktywną i wzmożoną pracą policjantów oraz innych służb znacząco na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach wpłynęły również liczne inwestycje, dzięki którym poprawia się stan techniczny dróg, ale również przybywa urządzeń mających wpływ na bezpieczeństwo.
Przedstawione dane pozwalają prognozować, że poziom zagrożenia przestępczością w 2010 roku będzie się utrzymywał na poziomie porównywalnym do roku ocenianego. Dominować będą przestępstwa przeciwko mieniu i to zarówno o charakterze kryminalnym, jak i gospodarczym.
W zakresie działalności logistycznej jednostki pragnę zaznaczyć, że dzięki racjonalnemu gospodarowaniu środkami przy wydatnym wsparciu samorządów jednostka mogła w miarę poprawnie funkcjonować. To właśnie dzięki wielkiemu wsparciu ze strony samorządów lokalnych oraz doposażeniu ze strony KWP w Poznaniu systematycznie poprawiano warunki obsługi interesantów oraz pracy policjantów i pracowników Policji.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż pomimo kryzysu gospodarczego, samorządy lokalne przekazały na rzecz jednostki z przeznaczeniem na poprawę stanu bezpieczeństwa pomoc wartości ponad 246.000,-zł, i była ona tylko minimalnie niższa od kwoty wsparcia w roku 2008, która wyniosła niecałe 250.000,- zł.
Za środki te zakupiono niezbędny do pracy sprzęt, wyposażenie, wykonano naprawy, zakupiono paliwo, materiały eksploatacyjne i remontowo budowlane oraz sprzęt kwaterunkowy. Największe wsparcie otrzymaliśmy od samorządu Miasta Leszna na ogólną wartość prawie 115.000,-zł i ze Starostwa Powiatowego na łączną wartość ponad 70.000,-zł.
Wsparcie otrzymujemy również od innych podmiotów uprawnionych, które na miarę swoich możliwości przekazują nam niezbędny do pracy sprzęt i materiały. Na podkreślenie zasługuje wsparcie ze strony Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie oraz Urzędu Skarbowego w Lesznie.
Podsumowując; na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2009 roku oraz w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta w Lesznie pt. „Życie w Lesznie” możemy przyjąć, że stan bezpieczeństwa w rejonie działania jednostki ulega poprawie, a w Lesznie poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców wzrósł na przestrzeni ostatnich kilku lat. Mieszkańcy nadal czują się najbezpieczniej we własnym domu i jego okolicy, jak również w centrum miasta, natomiast relatywnie mniej bezpieczne uważają miejskie parki i tereny zielone oraz okolice dworca PKP i PKS. Należy zwrócić uwagę na fakt, że niebezpiecznie we własnym domu i jego okolicy czuje się jedynie niewiele ponad 10% badanych mieszkańców.
Chcę w tym miejscu podkreślić, że na ocenę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców poza Policją pracują również inne służby mundurowe i inspekcje, wśród których w sposób szczególny należy wymienić Straż Miejską w Lesznie, Żandarmerię Wojskową, Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, Inspekcję Transportu Drogowego i inne, którym bardzo serdecznie dziękuję za tak owocną współpracę.
Poprawa stanu bezpieczeństwa, to efekt dobrej pracy policjantów i pracowników jednostki. To również zasługa wszystkich służb inspekcji i straży oraz instytucji, z którymi współpracujemy, ale to przede wszystkim wielka zasługa samorządów lokalnych, które wspierają nas w działaniach na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa na każdym kroku.
W roku bieżącym czekają nas zadania podobne jak w roku minionym. Korzystne tendencje z roku poprzedniego musimy utrzymać również w roku bieżącym, a poprawić pracę w obszarach, w których osiągnęliśmy gorsze wskaźniki od zakładanych. Chcemy tego dokonać przy wsparciu samorządów lokalnych oraz we współpracy ze wszystkimi służbami, inspekcjami i strażami, z którymi współpracujemy każdego dnia.
Policja sama nie jest w stanie zapewnić pożądanego przez mieszkańców stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale jest to możliwe dzięki wysiłkom wszystkich, którym na poprawie stanu bezpieczeństwa mieszkańców zależy.
Po wystąpieniu Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie mł.insp. Henryka Kasińskiego głos zabrali jego zastępcy;
I Z-ca KMP w Lesznie - mł. insp. Małgorzata Kielar
Z-ca KMP w Lesznie nadkom. Robert Bekier
oraz Naczelnicy Wydziałów Leszczyńskiej Policji.
Podziękowanie za dotychczasową pracę i współpracę przekazali w swoich wystąpieniach zaproszeni goście a całość odprawy podsumował Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu mł. insp. Krzysztof Jarosz, który podziękował leszczyńskim policjantom za dotychczasową pracę wskazując jednocześnie te kierunki, w których powinna ona dawać jeszcze lepsze rezultaty.
MATERIAŁ FOTO Z ODPRAWY
{galeria}odprawa2010{/galeria}