Wycieczka do Poznania
22.08.2012r.
Policjanci i pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Lesznie pojechali do Poznania. Tam zwiedzili Muzeum Broni Pancernej im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego oraz Salę Tradycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Inicjatorem wyjazdu był Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie mł.insp. Zbigniew Rogala – pasjonat historii i twórca Sali Tradycji. W wyjeździe udział wzięło ponad 50 osób. O transport i wyżywienie zadbał niezawodny w tych sprawach Naczelnik Wydziału Zaopatrzenia Kard i Szkolenia podinsp. Jerzy Ratajczak. Pierwszym punktem programu było Muzeum Broni Pancernej im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, które znajduje się przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. W zbiorach muzeum znajdują się obecnie 44 pojazdy z różnych okresów. Wiele z nich wciąż jest „na chodzie” i bierze udział w różnego rodzaju defiladach czy rekonstrukcjach wojennych. Zaskakuje dbałość o szczegóły oraz troska o to, by możliwie wiele elementów (jeśli nie wszystkie) były oryginalne. Tylko wówczas, gdy naprawdę nie ma możliwości zdobycia oryginału uzupełnia się braki częściami dorobionymi. Ekspozycję można podziwiać dzięki pasji wielu ludzi, którym przewodzi mjr Tomasz Ogrodniczuk. – kustosz muzeum. Najwięcej frajdy ze zwiedzania miały dzieci, które oczywiście wchodziły na wszelkie możliwe pojazdy, a do niektórych mogły nawet wejść. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy otrzymali pamiątkowe odznaki. Jeśli wojsko, to nie mogło zabraknąć kiełbaski z ogniska. Wszyscy zasiedli i posilili się żołnierską strawą. Ale to była dopiero połowa wyprawy.
Po posiłku wycieczkowicze ruszyli na ul. Taborową w Poznaniu gdzie stacjonują Oddziały Prewencji Policji. Tam też znajduje się Sala Tradycji, której twórcą jest Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie mł.insp. Zbigniew Rogala. Ekspozycja opowiada historię Policji od czasu jest powstania w roku 1919 do dziś. Najstarsze zgromadzone eksponaty to dokumenty z roku 1921 i 1924, zaś najstarszy mundur pochodzi z roku 1934. Mundur ten został wypożyczony od kolekcjonera Krzysztofa Kłosowskiego. Z resztą wiele eksponatów pochodzi z prywatnych zbiorów, także Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie mł.insp. Zbigniewa Rogali, który udostępnił dla potrzeb Sali trzy motocykle. Tak naprawdę na Salę Tradycji składa się pięć pomieszczeń. Sala Tradycji pokazująca historię Policji Państwowej od jej powstania do czasu II Wojny Światowej. Sala Milicji Obywatelskiej. Sala Generalska, gdzie znajdują się mundury generalskie oraz sztandary. W gablocie umieszczono m.in. sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Lesznie. W zaszczytnym miejscu znajduje się także mundur gen. Tadeusz Pawlaczyka, jednego z dwóch leszczyńskich generałów w Policji. Sala Policji obrazująca współczesną formację oraz Sala Ruchu Drogowego. Ten zakres działań Policji jest chyba najbardziej rozpoznawalny, stąd osobna ekspozycja. Osobą, która wiele serca i pomocy w tworzeniu Sali Tradycji wniosła jest Ekspert w Wydziale Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podinsp. Jarosław Szemerluk. To on z pasją i tym charakterystycznym błyskiem w oku oprowadził wycieczkę po Sali. Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pojazdem specjalnym Policji tzw. „polewaczką”. Wyjazd należy uznać za udany. Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki kryją się w głowie Komendanta Zbigniewa Rogali.
więcej informacji o Muzeum i Sali Tradycji można znaleźć na stronach:
http://muzeumbronipancernej.pl
http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/index.php/komunikacja-spoleczna-kwp-w-poznaniu/sala-tradycji
{galeria}AKTUALNOSCI_2012/SIERPIEN/WYCIECZKA{/galeria}