Zastrzeganie utraconych dokumentów

Zastrzeganie utraconych dokumentów

19.12.2014r.

muszla.niebieskie.tlo.750x651 Policja wspierając Kampanię Informacyjną Systemu „Dokumenty Zastrzeżone” przypomina, że jeśli utraciłeś dokumenty lub karty bankomatowe to masz możliwość je zastrzec. Akcja realizowana ze Związkiem Banków Polskich jest niezwykle cenna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i obywateli. Zastrzeżenie dokumentu lub karty może nas uchronić przed posłużeniem się naszymi danymi lub utratą gotówki.

Kampanię Informacyjną Systemu Dokumenty Zastrzeżone Policja wspiera od sześciu lat. Partnerem akcji jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Federacja Konsumentów oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wspólnie realizowana akcja jest niezwykle cenna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i obywateli. Dzięki podjętym wzajemnym działaniom, liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. W okresie prowadzenia Kampanii w latach 2008-2013 spadła również ogólna liczba posługiwania się dokumentami innej osoby.

Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Wykorzystywane są m.in. do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków. Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono. Dlatego zastrzeżenie dokumentu, który utraciliśmy staje się niezwykle ważne. Pozwala to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych.

Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa.

Poprzez system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE informacja trafia do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w Systemie. System DZ to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim Bankom uczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty powinni sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.

Od stycznia br. materiały akcji zostały wzbogacone o nowy projekt Związku Banków Polskich, pn. „System Zastrzegania Kart”. System ten pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. By zastrzec kartę to wystarczy tylko zadzwonić pod numer telefonu 828-828-828. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych 24 godziny na dobę , 7 dni w tygodniu. Jedynym kosztem ponoszonym przez użytkownika jest koszt połączenia, zgodny z tabela opłat jego operatora.

 

 
więcej informacji na www.dokumentyzastrzezone.pl 
 
dok
Powrót na górę strony