Informacje

BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH

u12115262.jpgPieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Wypadki drogowe z ofiarami wśród pieszych należą do jednych z najczęściej występujących zdarzeń drogowych i kończących się bardzo tragicznie. W Polsce piesi uczestniczą w około 25% wypadków drogowych.

Na terenie powiatu leszczyńskiego w 2009roku piesi brali udział w 25 ( 16% ogółu wypadków) wypadkach drogowych, gdzie zginęła 1 osoba i 24 zostały ranne. W 2008roku piesi brali udział w 38 ( 24% ogółu wypadków) wypadkach drogowych, gdzie zginęły 4 osoby i 37 zostało rannych. Najczęściej do tych wypadków dochodzi w porze wieczornej, kiedy widoczność jest zmniejszona lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wtedy pieszy nie wyposażony w elementy odblaskowe staje się mało widoczny na drodze. Po zmroku postać człowieka idącego drogą, ubranego w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego z odległości około 20 - 30 metrów lub z odległości mniejszej w zależności od warunków atmosferycznych.

Elementy odblaskowe na odzieży pieszego pozwalają na zauważenie go z odległości minimum 150 metrów lub większej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak długa jest droga hamowania samochodu. Samochód jadący z prędkością około 50 km/h w ciągu jednej sekundy pokonuje dystans około14 metrów, to czas i odległość potrzebna, aby kierujący pojazdem zareagował na pieszego znajdującego się na jezdni. W tym czasie pojazd nie zwalnia – kierujący nie zdąży nawet nacisnąć na hamulec. Całkowita droga zatrzymania samochodu osobowego na suchej nawierzchni jezdni wynosi około 26 metrów. Śliska nawierzchnia wydłuża tą drogę o następne wiele metrów.  Pieszy musi dać czas i szansę kierującemu pojazdem samochodowym na zareagowanie, i hamowanie. Dlatego bycie widocznym na drodze i przestrzeganie przepisów o ruchu pieszych jest bardzo ważne.

 

Warto przypomnieć jak pieszy powinien się zachować na drodze.

 

1.    Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku -
z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi
i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2.   Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3.  Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

 

Przepisów powyższych nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

 Pieszemu zabrania się:

 

 wchodzenia na jezdnię:

a)  bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b)  spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

 przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

 zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

        przebiegania przez jezdnię;

        chodzenia po torowisku;

           wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

      przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub  

        przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po

        której stronie jezdni one się znajdują,

     wchodzenia na jezdnię przy wyświetlanym czerwonym sygnale na sygnalizatorze dla

        pieszych

Najczęstszą przyczyną zaistnienia wypadków drogowych w których uczestniczą piesi
są błędy pieszych polegające na naruszeniu w/w przepisów oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przechodzącym po wyznaczonych przejściach dla pieszych przez kierujących pojazdami samochodowymi.

Powrót na górę strony